Inwestowanie w trudnych czasach (a bezdyskusyjnie z takimi mamy do czynienia) nie jest sprawą prostą. Tylko z drugiej strony, poddanie się losowi w okresie tak wysokiej inflacji naraża nas na realne straty, bo gołym okiem widać, jak bardzo tracą na wartości nasze pieniądze. Dlatego, nie ma wyjścia: poszerz wiedzę, poczytaj blogi, posłuchaj podcastów i zabieraj się do dzieła. W co można i warto zainwestować w 2022 roku?

Nieruchomości

To temat rzeka i chyba ukochana inwestycja Polaków, skuszonych wizją łatwego dochodu pasywnego z wynajmu. Obalmy pewne mity: na pewno zarabianie na nieruchomościach, jeśli nie masz ich kilkunastu i nie zlecasz zarządzania prywatnej firmie, wymaga sporego zaangażowania. Ani znalezienie wiarygodnego najemcy, ani wykonanie regularnych remontów nie jest sprawą prostą.

Za to, jeśli już chcemy zainwestować swoja energie, faktycznie jest sporo metod na zarobek: wynajem długoterminowy, krótkoterminowy, podział i najem pojedynczych pokoi czy wreszcie filip, czyli szybki zakup, błyskawiczny remont i sprzedaż ze sporym zyskiem. Zdaje się, że w tym roku najlepiej rokuje ostatnia opcja. Można się spodziewać, że raty kredytów tak wzrosną, że dla niektórych będą zwyczajnie nie do zniesienia, a to powinno się wiązać z pewnymi okazjami na rynku.

Złoto i kruszce

Nie od dziś wiadomo, że złoto jest doskonałą inwestycją w niepewnych czasach. Wróć, im bardziej niestabilne, tym złoto droższe, a więc aktualnie chyba jesteśmy w górce. Tylko złota nie kupuje się z myślą o szybkiej sprzedaży, więc czy jest drogie, czy nie, to po prostu dobra inwestycja. Rzecz jasna pod jednym warunkiem: traktujesz ja długoterminowo i nie liczysz na szybki zysk.

Złota fizycznego jest na świecie mało, a jego zasoby są na tyle ograniczone, że koszt wydobycia stale rośnie. Nie należy się spodziewać zalewu kruszcu i kupno dziś, mimo wysokiej ceny, może być opłacalne, ale w perspektywie przynajmniej kilkunastu lat. Zanim zainwestujesz, dokładnie przemyśl, czy pieniądze nie będą ci potrzebne szybciej. Jeśli zainteresował Cię temat inwestowania złoto oraz innych metali szlachetnych to wiele inspirujących informacji znajdziesz pod tym adresem: https://efektywnefinanse.pl/inwestycje/metale-szlachetne/

Obligacje, akcje…

Najbezpieczniejszy sposób na zainwestowanie pieniędzy to z pewnością obligacje skarbowe. Zysk wcale nie jest mały, jeśli tylko prawidłowo skonstruujemy ich pakiet i zdywersyfikujemy inwestycje w czasie, bo z każdą, comiesięczną emisją pojawia się nowa szansa na zarobek. Tylko trzeba z niej szybko korzystać, bo za moment sytuacja może się zmienić. Z akcjami to już inna historia, bo giełda jest teraz kosztowna, mamy do czynienia ze sporymi wzrostami i serio, trzeba dobrze panować nad nerwami. Za wysoki zysk płaci się tu sporym ryzykiem, a więc na pewno nie jest to zabawa dla każdego. Zresztą podobnie jest z kryptowalutami, które niektórzy uznają za zwykłą piramidę finansową.

Sztuka

Tak, to taka bardzo przyjemna inwestycja, choć także mocno ryzykowna. Inwestowanie w sztukę wymaga pewnej wiedzy i śledzenia trendów, ale może być bardzo zyskowne. Pewniaki wymagają oczywiście wysokiego progu wejścia, ale spokojnie: można postawić na młodych artystów, którzy dopiero podbijają rynek i modlić się o rozwój ich kariery. Wbrew pozorom, to często wysoko prawdopodobne i szanse na zysk są spore, a wartością dodaną są z pewnością wrażenia estetyczne.