Morderczyni o czarnym brzuchu, tak brzmi w języku polskim łacińska nazwa Phoneutria nigriventer czyli wałęsaka brazylijskiego. Ten wyjątkowo groźny i bardzo jadowity pająk nie bez powodu nazywany jest mordercą. Jego unikatowy jad bez problemy wystarczy na to, by zabić człowieka.

Phoneutria, znany również jako brazylijski pająk wędrowny, jest wysoce jadowitym pajęczakiem pochodzącym z Ameryki Południowej. Te pająki są znane ze swojego agresywnego zachowania i silnego jadu, który może powodować silny ból, paraliż, a nawet śmierć, jeśli nie jest leczony.

Co ciekawe, ten gatunek pojawia się już w Europie… przybywając tutaj w bananach dostarczanych do marketów!

Co warto wiedzieć o wałęsaku brazylijskim?

Wałęsak brazylijski uważany jest za najbardziej jadowitego pająka świata, a spotkanie z nim może być ostatnim w naszym życiu, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda, gdzie można się na niego natknąć i jak reagować. W środowisku naturalnym wałęsak żyje w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej, czyli dokładnie tak, gdzie uprawia się i przepakowuje do transportu tak lubiane w Europie banany. Żyje też na Kostaryce, w Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze, Boliwii i Peru. Kilka lat temu upodobał sobie również Chile i Urugwaj. Osiąga wielkość od 17 do nawet 48 milimetrów i chociaż może się wydawać niewielki, jego jad sieje w organizmie prawdziwe spustoszenie.

Cechy rozpoznawcze:

  • Gęste kępki włosków na przednio-bocznej powierzchni goleni i stóp zwanych nogogłaszczkami
  • Zdecydowana, czujna postawa i uniesione do góry, niemal zawsze lekko kiwające się na boki ciało
  • Przednie odnóża wysunięte w kierunku niebezpieczeństwa, zakończone dwoma grzebianiastymi pazurkami
  • Ubarwienie brązowe z czarnymi liniami na krawędziach bocznych i czarnym rowkiem na tułowiu
  • Oczy umieszczone na wyraźnie nabrzmiałych wzgórkach

Uwaga: Przy zobaczeniu tego rodzaju pająka, lepiej nie upewniać się czy to naprawdę „ten” wałęsak brazylijski i szybko odsunąć się na bezpieczną odległość. Pająk porusza się szybko, więc próba nagrywania go czy zbliżenia twarzy, może się skończyć tragicznie.

Kilka słów o jadzie tego nadzwyczajnego mordercy: wystarczy jedynie 6 μg (dożylnie) i 134 μg (podskórnie) do zabicia myszy, to kilkukrotnie mniej, niż potrzebuje legendarna czarna wdowa, dlatego jad wałęsaka jest jednym z najgorszych, z jakimi można mieć do czynienia. W naturze poluje na małe zwierzęta, jak świerszcze, pasikoniki, modliszki, żaby drzewne czy jaszczurki, ale postawiony przed zagrożeniem (również tym czysto potencjalnym) potrafi być groźny również dla człowieka. Z racji na śmiertelność jego jadu, znajduje się także księdze rekordów Guinnessa i to w kategorii najczęstszych przyczyn śmierci ludzi powodowanych przez pająki.

Jad pająków Phoneutria jest silną neurotoksyną, która wpływa na układ nerwowy, powodując skurcze mięśni, paraliż, a nawet śmierć. Objawy ugryzienia Phoneutrii obejmują silny ból, trudności w oddychaniu i skurcze mięśni. W ciężkich przypadkach jad może spowodować niewydolność oddechową i śmierć w ciągu kilku godzin od ukąszenia.

Na szczęście dostępne są leki przeciwtoksyczne na ukąszenia Phoneutrii, które można podawać w szpitalach lub klinikach. Należy jednak pamiętać, że te zabiegi mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane w ciągu kilku godzin od ukąszenia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli podejrzewasz, że zostałeś ugryziony przez pająka Phoneutria.

Aby uniknąć ugryzienia przez pająki Phoneutria, ważne jest, aby znać obszary, w których się one znajdują, i podjąć środki ostrożności, aby uniknąć kontaktu z nimi. Może to obejmować noszenie odzieży ochronnej, takiej jak długie spodnie i buty z zamkniętymi palcami, podczas chodzenia po obszarach, w których żyją te pająki. Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z objawów ukąszenia Phoneutrii i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli podejrzewasz, że zostałeś ugryziony.

Podsumowując, pająki Phoneutria są bardzo jadowitymi pajęczakami, które mogą spowodować poważne obrażenia lub śmierć, jeśli nie zostaną szybko leczone. Te pająki są znane ze swojego agresywnego zachowania i silnego jadu, dlatego ważne jest, aby zachować środki ostrożności, aby uniknąć kontaktu z nimi. Jeśli podejrzewasz, że zostałeś ugryziony przez pająka Phoneutria, natychmiast zwróć się o pomoc lekarską i postępuj zgodnie z zalecanym planem leczenia.

Ciekawostka: jego zabójcza toksyna ma też pewne pozytywne walory. Wystarczy minimalna ilość by uzyskać długotrwałą erekcję, co sprawia, że jako środek niezwykły w tej kategorii jest badana pod kątem wykorzystania jej jako leku na potencję.