Morderczyni o czarnym brzuchu, tak brzmi w języku polskim łacińska nazwa Phoneutria nigriventer czyli wałęsaka brazylijskiego. Ten wyjątkowo groźny i bardzo jadowity pająk nie bez powodu nazywany jest mordercą. Jego unikatowy jad bez problemy wystarczy na to, by zabić człowieka. Co ciekawe, ten gatunek pojawia się już w Europie… przybywając tutaj w bananach dostarczanych do marketów!

Co warto wiedzieć o wałęsaku brazylijskim?

Wałęsak brazylijski uważany jest za najbardziej jadowitego pająka świata, a spotkanie z nim może być ostatnim w naszym życiu, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda, gdzie można się na niego natknąć i jak reagować. W środowisku naturalnym wałęsak żyje w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej, czyli dokładnie tak, gdzie uprawia się i przepakowuje do transportu tak lubiane w Europie banany. Żyje też na Kostaryce, w Kolumbii, Wenezueli, Ekwadorze, Boliwii i Peru. Kilka lat temu upodobał sobie również Chile i Urugwaj. Osiąga wielkość od 17 do nawet 48 milimetrów i chociaż może się wydawać niewielki, jego jad sieje w organizmie prawdziwe spustoszenie.

Cechy rozpoznawcze:

  • Gęste kępki włosków na przednio-bocznej powierzchni goleni i stóp zwanych nogogłaszczkami
  • Zdecydowana, czujna postawa i uniesione do góry, niemal zawsze lekko kiwające się na boki ciało
  • Przednie odnóża wysunięte w kierunku niebezpieczeństwa, zakończone dwoma grzebianiastymi pazurkami
  • Ubarwienie brązowe z czarnymi liniami na krawędziach bocznych i czarnym rowkiem na tułowiu
  • Oczy umieszczone na wyraźnie nabrzmiałych wzgórkach

Uwaga: Przy zobaczeniu tego rodzaju pająka, lepiej nie upewniać się czy to naprawdę „ten” wałęsak brazylijski i szybko odsunąć się na bezpieczną odległość. Pająk porusza się szybko, więc próba nagrywania go czy zbliżenia twarzy, może się skończyć tragicznie.

Kilka słów o jadzie tego nadzwyczajnego mordercy: wystarczy jedynie 6 μg (dożylnie) i 134 μg (podskórnie) do zabicia myszy, to kilkukrotnie mniej, niż potrzebuje legendarna czarna wdowa, dlatego jad wałęsaka jest jednym z najgorszych, z jakimi można mieć do czynienia. W naturze poluje na małe zwierzęta, jak świerszcze, pasikoniki, modliszki, żaby drzewne czy jaszczurki, ale postawiony przed zagrożeniem (również tym czysto potencjalnym) potrafi być groźny również dla człowieka. Z racji na śmiertelność jego jadu, znajduje się także księdze rekordów Guinnessa i to w kategorii najczęstszych przyczyn śmierci ludzi powodowanych przez pająki.

Ciekawostka: jego zabójcza toksyna ma też pewne pozytywne walory. Wystarczy minimalna ilość by uzyskać długotrwałą erekcję, co sprawia, że jako środek niezwykły w tej kategorii jest badana pod kątem wykorzystania jej jako leku na potencję.