Szyba samochodowa jest często lekceważonym elementem samochodu. Zapominamy o dbaniu o jej czystość lub nawet bagatelizujemy jej uszkodzenia. A jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze.

Uszkodzenie szyby samochodowej to nie fraszka

Jak się okazuje, szybę bardzo łatwo uszkodzić. Podczas poruszania się w ruchu drogowym, wystrzelone zanieczyszczenie (np. kamyk) spod kół innego pojazdu czy poruszaniu się po szutrowej drodze może doprowadzić do odprysku szyby. Innym uszkodzeniem będą zarysowania spowodowane chociażby źle funkcjonującą wycieraczką samochodową. Tak samo ryzykowna jest niekorzystna pogoda w postaci gradu, sopli lodu oderwanych z dachu, pod którym zaparkowane jest auto, czy spadających gałęzi.

Ważnym następstwem uszkodzenia szyby może być negatywne badanie techniczne auta i jego „unieruchomienie”. W przypadku kontroli drogowej policjant może nałożyć na kierowcę mandat, a nawet zabrać dowód rejestracyjny do czasu naprawy usterki. W związku z powyższym, jako kierowcy musimy dbać o dobry stan techniczny szyb w naszych autach.

Ubezpieczenie OC i AC, a wymiana szyby

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa szkody osoby poszkodowanej np. w stłuczce drogowej. Każdy kierowca może dodatkowo i w pełni dobrowolnie nabyć ubezpieczenie Autocasco. Wspiera ono finansowo kierowcę w wyniku uszkodzeń niezależnych z jego woli (uszkodzenia lub zniszczenia samochodu albo jakiejś jego części).

W celu wymiany szyby warto udać się do sprawdzonego serwisu, takiego jak Autoglass (https://autoglass.pl/). Jest to gwarancja szybkiej i bezpiecznej wymiany certyfikowanymi komponentami oraz uproszczenia całego procesu pod kątem formalnym. Więcej informacji znajduje się pod poniższym adresem: https://autoglass.pl/wymiana-szyby-z-ubezpieczenia/

W przypadku polisy AC, Autoglass może zgłosić szkodę do ubezpieczyciela danego kierowcy. Jeśli kierowca posiada tylko polisę OC, najpierw sam musi się zgłosić do swojego ubezpieczyciela oraz podać Autoglass jako likwidatora szkody.

Widać więc, że dodatkowe ubezpieczenie jest doskonałym zabezpieczenie przed koniecznością samodzielnego płacenia za naprawę lub wymianę szyby. Dokupienie takiego ubezpieczenia do polisy OC, zapewni również brak potrzeby opłaty składek AC.