Planujesz powiększyć rodzinę, kupując lub adoptując szczeniaka? To odpowiedzialna i niezwykle emocjonująca decyzja, która z pewnością odmieni Twoje życie, wprowadzając do niego mnóstwo pozytywnej energii. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio się do tego przygotować, kompletując wyprawkę dla szczeniaka.

Szczeniak w domu to bardzo duża odpowiedzialność, dlatego warto rozpocząć przygotowania jeszcze zanim pojawi się on u Ciebie. Pomyśl o wyprawce, w której znajdą się wszystkie niezbędne przedmioty. Obroża dla szczeniaka i smycz to dopiero początek na długiej liście! Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, o czym jeszcze musisz pamiętać.

Obroża dla szczeniaka i smycz

Każdy szczeniak musi nauczyć się chodzenia na smyczy. Na początek najlepiej wybrać krótką, o długości 120-150 cm. Zapewni psu wygodę, a właścicielowi kontrolę nad zwierzęciem. Alternatywą są szelki, jednak nie sprawdzą się one u bardzo energicznych, mniej posłusznych psiaków, ponieważ w pewnym stopniu zmniejszają Twoją kontrolę. Porozmawiaj ze sprzedawcą i poinformuj go o rasie Twojego psa – z pewnością doradzi Ci odpowiednie rozwiązanie.

Obroża natomiast umożliwia przypięcie smyczy oraz identyfikatora, w razie zgubienia szczenięcia. Klasyczną wersją jest obroża dla szczeniaka zapinana na klamrę lub zatrzask. W większości przypadków okazuje się być wystarczająca.

Zapas karmy i przysmaków

Kup karmę adekwatną dla szczeniąt. Mają one inne potrzeby żywieniowe niż psy dorosłe, a dopiero rozwijające się zęby mogą nie poradzić sobie z twardą karmą. Ilość karmy dobierz do rasy swojego zwierzęcia i jego docelowej wielkości, jednak nie rób ogromnych, wielotygodniowych zapasów. Nie masz pewności, że zakupione jedzenie posmakuje Twojemu psu. Nie zapomnij również o gryzakach (np. z suszonego mięsa) oraz przysmakach, które możesz wykorzystać do nauki podstawowych komend.

Środki higieniczne

Podstawowe środki higieniczne dla szczeniaka to:

  • płyn lub krople na kleszcze i pchły;
  • mata chłonna – szczeniak będzie potrzebował czasu, aby nauczyć się sygnalizować potrzeby fizjologiczne;
  • wodoodporny pokrowiec do auta – jeśli nie planujesz podróży ze swoim psem, przyda się on choćby podczas jazdy do weterynarza;
  • szczotka – dla psów o dłuższej sierści;
  • szampon dla psów;
  • osobny ręcznik, którym wytrzesz psa po kąpieli.

Dzięki nim utrzymywanie psa w czystości będzie znacznym ułatwieniem.

Legowisko i miski

Bardzo ważną kwestią jest jedzenie i odpoczynek, dlatego szczeniak musi mieć własne miski (na wodę i karmę) oraz legowisko. Jeśli planujesz adopcję lub kupno kilku szczeniąt, każde z nich musi mieć swoją wyprawkę. Wszystkie te przedmioty ustaw w miejscu, w którym pies będzie czuł się bezpiecznie. Najlepiej z dala od okien i drzwi, w kącie pomieszczenia.

Nie zapomnij o zabawie – szczeniak potrzebuje dużo ruchu! Kup kilka zabawek: misia, piłeczkę, szarpak, dysk do rzucania, matę węchową. Zwłaszcza jeśli wybierasz energiczną rasę, np. border collie czy husky.