Szary garnitur to element garderoby, który powinien posiadać każdy mężczyzna. Uniwersalny charakter stylizacji pozwala na noszenie jej niemal w każdym przypadku. Doskonale sprawdzi się podczas uroczystego przyjęcia, egzaminu maturalnego, ślubu, urodzin, spotkania w pracy, czy innych, ważnych dla nas wydarzeń. Do tak dopasowanego stroju musimy znaleźć odpowiednie dodatki, które nie zawiodą nas w określonych sytuacjach. Przy ich wyborze musimy zwrócić uwagę na odcień naszego garnituru. Jaśniejsze wersje pozwolą na wykorzystanie pastelowych kolorów, ciemniejsze zaś będą wymagały zastosowania subtelnego kontrastu. 

Szary garnitur z koszulą i krawatem 

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami musimy pamiętać, że szare garnitury, wykonane w ciemniejszym odcieniu pasują do bardziej formalnych wydarzeń. Grafitowe stylizacje będą rewelacyjną alternatywą dla czerni i granatu, dlatego też najczęściej zakładamy je na ważne wydarzenia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nosić ich na co dzień w nieco luźniejszej wersji. Wystarczy, że zamiast białej koszuli i krawatu założymy gładki T- shirt, a jako buty wybierzemy sztyblety zamiast lotników czy oxfordów. 

Jaśniejsze odcienie szarego garnituru na ogół kojarzą nam się z latem i mniej oficjalnymi wydarzeniami. Mimo to wiele mężczyzn decyduje się na tą stylizację podczas takich wydarzeń jak ślub czy też ważny bankiet. Tak stylizacja może świetnie sprawdzić się również w pracy biurowej. Wystarczy, że latem założymy do niego prostą koszulkę, zimą zaś postawimy na elegancki golf w stonowanym odcieniu. 

Do szarego garnituru najlepiej pasują koszule w pastelowych odcieniach. Tworząc nowoczesną stylizację spokojnie możemy podstawić na pudrowy róż czy brzoskwinię, która spokojnie będzie pasowała do wszystkich pół – formalnych wydarzeń. Wybierając odpowiednią koszulę musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej kolorystyki – zbyt duży kontrast między kolejnymi warstwami ubrań może sprawić, że nasza stylizacja nie będzie pasowała do ważnych uroczystości. Oprócz tego powinniśmy raczej unikać wzorów, ponieważ te nie zawsze pasują do okoliczności. 

Krawat do szarego garnituru może być w tożsamym kolorze lub w odcieniach burgundu, a także butelkowej zieleni. W zależności od potrzeb, ta ozdoba może tworzyć estetyczne, kontrastowe wykończenie lub całkowicie wtopić się w tłum. Wybierając odpowiednie obuwie powinniśmy postawić na tradycyjny odcień brązu lub czerni. W ten sposób nie zakłócimy harmonijnej stylizacji i wykażemy się doskonałą znajomością zasad mody.