Od czerwca 2024 roku polscy pasjonaci motorsportu oraz miłośnicy samochodów wyścigowych będą mogli cieszyć się nową inicjatywą – specjalnie dedykowanymi tablicami rejestracyjnymi dla pojazdów tej kategorii. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został oficjalnie ogłoszony przez Ministerstwo Infrastruktury. Celem wprowadzenia żółtych tablic jest podkreślenie prestiżu i wyjątkowości sportowych modeli aut, a także wspieranie kultury motoryzacyjnej w Polsce.

Nowe tablice rejestracyjne dla samochodów wyścigowych zostaną utrzymane w kolorze żółtym z czerwoną czcionką. Istotnym elementem regulacji jest fakt, że te pojazdy nie będą uprawnione do uczestnictwa w ruchu drogowym. Ich obecność będzie zarezerwowana wyłącznie podczas profesjonalnych wyścigów sportowych. Przyjęte rozporządzenie ma również na celu usprawnienie procesu rejestracji oraz promowanie kultury motorsportu w Polsce.

Unifikacja z przepisami europejskimi

Żółte tablice rejestracyjne dla samochodów wyścigowych wpisują się w dążenie do unifikacji polskich przepisów z europejskimi standardami, gdzie wiele krajów od dłuższego czasu stosuje podobne rozwiązania. Ich wprowadzenie ułatwi identyfikację tych pojazdów, a także przyczyni się do utrzymania bezpieczeństwa na drogach, eliminując potencjalne wątpliwości związane z poruszaniem się samochodów wyścigowych – zauważa Artur Kopania, Prezes Poleasingowe.pl.

Decyzja o wprowadzeniu specjalnych tablic wynika z rosnącej popularności motorsportu w Polsce oraz konieczności dostosowania przepisów do realnych potrzeb użytkowników pojazdów tego typu.

Koniec badań technicznych

Auta zarejestrowane z użyciem nowych tablic będą miały czasową rejestrację do 12 miesięcy i nie będą podlegać okresowym badaniom technicznym.

Wprowadzenie żółtych tablic rejestracyjnych dla samochodów wyścigowych stanowi pozytywny krok w kierunku dostosowania przepisów do współczesnych realiów motoryzacyjnych. To także korzystny krok dla rozwijającej się kultury motorsportu w Polsce. Czerwiec 2024 roku może okazać się kluczowym momentem dla wszystkich pasjonatów szybkiej jazdy i adrenaliny na polskich drogach.