Osoby w wieku nastoletnim są szczególnie podatne na zagrożenia z zewnątrz, a ich charakter i asertywność dopiero się kształtują. Poznaj 3 najistotniejsze zagrożenia, które mogą czyhać na Twoje dziecko w dzisiejszych czasach. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Rozwój cywilizacji i ogromny postęp technologiczny sprawiają, że do grona zagrożeń osób młodych dochodzi cyberprzemoc. Wciąż jednak niebezpieczne pozostają standardowe sytuacje, takie jak wyśmiewanie w szkole czy podatność na wpływ innych (np. w kontekście używek). Przeczytaj poniższy artykuł i zwróć szczególną uwagę na bezpieczeństwo Twojego dziecka.

1.    Cyberprzemoc

Mianem cyberprzemocy zwie się wszelką przemoc dokonywaną za pośrednictwem Internetu i urządzeń elektronicznych. Może obejmować:

  • wysyłanie obraźliwych lub niestosownych zdjęć i grafik;
  • wyśmiewanie na forach publicznych;
  • udostępnianie bez zezwolenia prywatnych zdjęć nastolatka;
  • oczernianie celem zniszczenia reputacji danej osoby;
  • mowę nienawiści, czyli tzw. hejt;
  • kradzież tożsamości na różnych portalach społecznościowych.

W ostatnich latach zaobserwowano wręcz wzrost częstotliwości prób samobójczych u nastolatków, co wynikało właśnie z różnych form cyberprzemocy. Jak sobie z tym radzić? Porozmawiaj ze swoim dzieckiem – musi wiedzieć, że w każdej sytuacji może liczyć na Twoje wsparcie i zrozumienie. Wszelkie próby cyberprzemocy są karalne, jeśli przyjmują poważny przebieg, nie wahaj się zgłosić ich na policję. Jeśli taką formę przemocy stosują szkolni koledzy Twojego dziecka, porozmawiaj z wychowawcą.

2.    Podatność na używki

Nastolatkowie nie mają jeszcze wykształconej asertywności, często nie potrafią powiedzieć „nie”. Boją się wyśmiania przez rówieśników lub są po prostu ciekawe nowych doznań. Z tego względu są bardziej narażone na korzystanie z używek takich jak alkohol, papierosy, a nawet narkotyki. Stanowi to bezpośrednie i bardzo poważne zagrożenie zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Ponownie poleca się rozmowę – przedstaw dziecku wady poszczególnych używek i wyjaśnij, jak mogą one wpływać na zdrowie. Postaraj się nie pić zbyt dużych ilości alkoholu i nie palić w obecności dziecka. Jeśli to nie działa, zabierz dziecko na spotkanie w poradni, gdzie wysłucha realnych historii osób uzależnionych.

3.    Brak pewności siebie

Brak pewności siebie u nastolatków może mieć wiele przyczyn – od rodzaju osobowości, aż do problemów szkolnych, naśmiewania przez inne dzieci czy problemów rodzinnych (np. rozwód rodziców). Nastolatek staje się wycofany, nie szuka kontaktu z rówieśnikami, jest łatwym celem cyberprzemocy i może mieć stany depresyjne.

Ustal przyczynę braku pewności siebie. Zapisz swoje dziecko na wybrane przez nie zajęcia – jazda konna, sztuki walki, taniec, sporty drużynowe. Aktywności w gronie innych osób mają znaczny wpływ na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Jeśli to nie pomoże, dobrze sprawdzą się wizyty u psychoterapeuty. Być może problem Twojego dziecka jest bardziej złożony.