Wybór odpowiedniego obuwia roboczego to kluczowy element przygotowań do pracy, niezależnie od tego, czy zajmujesz się budową, pracą magazynową czy usługami gastronomicznymi. Dobre buty robocze nie tylko zwiększają wydajność i komfort pracy, ale przede wszystkim chronią stopy przed potencjalnymi obrażeniami. Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze? Szereg wskazówek znajdziesz w tym artykule! Nie przegap ich!

Co wyróżnia dobre obuwie robocze?

Wybór butów roboczych powinien być bezpośrednio związany z charakterem wykonywanej pracy, gdyż każdy zawód ma swoje wymagania i potencjalne ryzyka. Dopasowanie obuwia do jego specyfiki nie tylko zwiększa komfort, ale przede wszystkim minimalizuje możliwość wystąpienia urazów. Nawet po wielogodzinnej pracy odpowiednio dobrany but roboczy powinien zapewnić optymalną wygodę. Mnóstwo obuwia roboczego ochronnego oferuje sklep internetowy Kams. Znajdziesz w nim odpowiednie buty do pracy dla siebie, które spełniają normy BHP. Sprawdź to już teraz!

Branże takie jak budownictwo, przemysł ciężki, motoryzacyjny i energetyczny zazwyczaj wymagają solidnych, wzmocnionych butów, które zapewniają ochronę przed ciężkimi obiektami i ostrymi elementami. Z kolei dla pracowników zajmujących się sprzedażą, obsługą klienta, czy pracujących na liniach produkcyjnych, bardziej odpowiednie będą lekkie i elastyczne buty piankowe, które umożliwiają swobodne poruszanie się. Dla osób wykonujących działania na świeżym powietrzu, na przykład w ogrodzie lub na działce, zaleca się solidne, wodoodporne gumowce.

Jak dobrze wybrać buty ochronne robocze?

Podstawowym kryterium wyboru butów roboczych ochronnych powinna być ich wygoda. Dobrze dobrane obuwie nie powinno uciskać, powodować dyskomfortu podczas chodzenia, czy łatwo zsuwać się ze stopy. Pięta musi być dobrze osadzona w bucie, a pamiętając o możliwości opuchnięcia stóp po wielogodzinnej pracy, zaleca się wybór butów o około 0,5 cm dłuższych od stopy.

Zwróć uwagę również na jakość materiałów, z których wykonano obuwie. Dobre buty robocze produkuje się z materiałów odpornych na przetarcia, wodoodpornych, a jednocześnie umożliwiających oddychanie stopy. Warto też zwrócić uwagę na antypoślizgowe podeszwy. Są one niezwykle ważne, szczególnie w środowiskach, gdzie podłoga może być mokra lub śliska. Ważne bywa także to, aby obuwie robocze ochronne było łatwe do utrzymania w czystości, szczególnie w branżach, które wymagają wysokiego standardu higieny.

Najlepsze buty robocze ochronne, czyli jakie?

Odpowiednie buty robocze to takie, które efektywnie zabezpieczają stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi, ekstremalnymi temperaturami, a także potencjalnie szkodliwymi substancjami, takimi jak agresywne chemikalia. Decydując się na konkretny model, warto wybrać ten, który wykonano z trwałych, starannie dobranych materiałów odpornych na działanie niekorzystnych warunków.

Materiał użyty do produkcji obuwia roboczego często jest zależny od specyficznych wymagań i norm, które obuwie powinno spełniać. Najczęściej stosuję się skórę naturalną (na przykład licową, welurową lub zamszową), tekstylia (na przykład softshell) lub tworzywa sztuczne. Często producenci decydują się na kombinację różnych materiałów, aby zapewnić optymalną ochronę i wytrzymałość.

Szczególną uwagę warto zwrócić na element obuwia zwany podnosek, który znajduje się na przodzie obuwia, pod warstwą zewnętrzną. Głównym zadaniem tej części buta jest ochrona palców przed urazami. Najczęściej podnosek wykonuje się ze stali lub kompozytu i powinien spełniać określone normy, takie jak EN ISO 20345. Obuwie robocze bez podnosek powinno być zgodne z normą EN ISO 20347. 

Koniecznie zwróć swoją uwagę na wyżej wymienione aspekty. Powodzenia na zakupach!