Korzystanie z własnego samochodu znacznie poprawia komfort codziennego życia. Dla wielu kierowców jest to też źródłem przyjemności. Czerpią ją z jazdy i samego faktu, że są dumnymi właścicielami opla czy volkswagena. Dlatego dokładają wszelkich starań, aby ich auto wyglądało nieskazitelnie i jak najdłużej zachowywało sprawność.

Jednym ze stosowanych rozwiązań pielęgnacyjnych są produkty quick detailer. Czy warto ich używać i jakie zapewniają efekty?

Czym są produkty typu quick detailer?

Pojęcie detailingu jest znane w Polsce już od lat. W branży usług motoryzacyjnych pojawiło się wiele firm, które świadczą usługi tego typu w odniesieniu do samochodów.

W języku angielskim to słowo oznacza detalowanie. To termin stosowany przy tworzeniu rysunków warsztatowych, który w przybliżeniu oznacza uszczegółowienie.

Przeniesiony do strefy usług motoryzacyjnych auto detailing został sklasyfikowany jako szereg czynności mających na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu pojazdu – tego z momentu opuszczenia salonu przez auto. Czynności te obejmują właśnie dopracowywanie najmniejszych szczegółów z wyjątkową precyzją.

Auto detailing pozwala osiągnąć spektakularne efekty. Jest jednak procesem wymagającym cierpliwości i czasu. Każda rysa na lakierze czy każde zmatowienie plastikowych osłon wymagają żmudnego polerowania, wypełniania, nabłyszczania, lakierowania i wykonania wielu innych takich czynności.

Dla niektórych właścicieli pojazdów trwa to zbyt długo. Dlatego producenci kosmetyków samochodowych wyszli im naprzeciw z nową ofertą. Są to produkty typu quick detailer, które, jak wskazuje nazwa, mają na celu szybkie przywrócenie pięknego wyglądu pojazdu w krótkim czasie.

Jak działają kosmetyki quick detailer?

Produkty typuquick detailerto specjalne kosmetyki przeznaczone przede wszystkim do odświeżania lakieru. Są dostępne w postaci płynnej, gotowej do natychmiastowego użycia. Są też łatwe do stosowania. Dlatego, aby z nich skorzystać, nie trzeba planować wizyty w profesjonalnym warsztacie czy firmie zajmującej się auto detailingiem.

Nie zastępują jednak tradycyjnego mycia karoserii. Dlatego przed nałożeniem takiego preparatu zalecana jest wizyta w myjni samochodowej.

Działanie wszystkich preparatów quick detailerjest podobne, choć zależnie od producenta mają one nieco inne formuły. Dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę, czy mogą one być stosowane na suchy, czy na mokry lakier oraz czy samochód nie powinien być zimny.

Produkty do szybkiego odświeżania karoserii działają wielokierunkowo:

  • nadają lakierowi blask,
  • wydobywają głębię jego koloru,
  • usuwają water spoty (osady z wody) i zacieki,
  • wydłużają efekty mycia karoserii (także detailingowego),
  • wydłużają trwałość woskowania i innych powłok ochronnych,
  • zabezpieczają powierzchnie lakieru przed wodą (właściwości hydrofobowe) i kurzem.

Chociaż stosowanie kosmetykówquick detailerjest szybkie i wygodne (opakowania mają atomizer), a efekty satysfakcjonujące, trzeba pamiętać przy tym o zachowaniu pewnych zasad.

Poza tym, że aplikację wykonuje się na suchy i zimny lakier, musi on też być czysty. Najlepiej zrobić to zaraz po wyjeździe z myjni. Nakładanie produktu po dłuższej podróży może skończyć się porysowaniem powierzchni przez nagromadzone cząsteczki zanieczyszczeń. Po aplikacji lakier zawsze trzeba wypolerować, najlepiej miękką szmatką z mikrofibry.

Czy warto używać quick detailer w pielęgnacji auta?

Wielu osobom może się wydawać, że zastosowanie produktów quick detailer jest jedynie kwestią estetyki, a podobne efekty można osiągnąć także systematycznym myciem i woskowaniem.

W rzeczywistości preparaty z tej grupy pełnią też funkcje ochronne, a te efekty zawsze są ważne, nawet jeśli działają krótko i w niewielkim zakresie. Szczególnie cenne są właściwości hydrofobowe, dzięki którym lakier odpycha wodę deszczową wraz ze wszelkimi zanieczyszczeniami. W efekcie brud i wilgoć nie przywierają do karoserii i nie pozostawiają po sobie plam.

Należy pamiętać, że samochód może być użytkowany nawet ponad 20 lat. W tym czasie jest narażony na działanie wielu czynników środowiskowych, takich jak zmienne temperatury, intensywne nasłonecznienie, uderzenia piasku niesionego z wiatrem, ptasie odchody czy też kwaśne deszcze. Dlatego każdy sposób na ograniczenie działania tych czynników jest dobry, aby zachować piękny wygląd lakieru o kilka miesięcy czy lat dłużej.

Na pytanie tytułowe, czy warto używać quick detailer w pielęgnacji auta, z pewnością można odpowiedzieć twierdząco.

Preparaty są przeznaczone przede wszystkim dla tych właścicieli pojazdów, którzy chcą zachować nienaganny wygląd aut, ale nie lubią zbyt często korzystać z usług specjalistów. Kosmetyki ułatwiają mycie i chronią przed kolejnymi zabrudzeniami. Są też:

  • łatwe do stosowania, nawet gdy nie ma się specjalnych umiejętności,
  • błyskawiczne w działaniu, gdyż efekt widać zaraz po nałożeniu preparatu,
  • uniwersalne – można je nakładać na każdy lakier, również pokryty folią ochronną,
  • trwałe, ponieważ raz nałożona powłoka wytrzymuje kilka tygodni.

Kosmetyki quick detailer nie zmywają się całkowicie podczas wizyty w myjni. Dlatego można je aplikować nawet co 2-3 mycia. Jednocześnie hydrofobowość powłoki sprawia, że zanieczyszczenia znacznie łatwiej można zmyć.