Każdy chce, by jego salon prezentował się jak najlepiej. Na jego wygląd wpływa dobór odpowiednich mebli i pasujących do charakteru pomieszczenia dodatków. Niezbędnym elementem wyposażenia salonu są firany. Trzeba je dopasować pod kątem funkcji, jaką mają pełnić, wielkości wnętrza oraz stylu aranżacji. O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając firany do salonu? Wyjaśniamy.

Przeznaczenie firan

Firany wykonane z gęstych tkanin można często spotkać w zestawieniu z zasłonami. Stanowią one wówczas nie tylko dekorację wnętrza, ale również chronią okno przed wpadaniem nadmiernej ilości promieni słonecznych. Delikatne tiule czy organtyny wpuszczają do pomieszczenia więcej światła, dlatego są dobrą opcją w przypadku okien wychodzących na północ. Jeśli wnętrze jest słabo doświetlone, można rozważyć wybór firanek ukośnych lub gotowych zestawów z tkaninami upiętymi po bokach. 

Firanki mogą pełnić różne funkcje – stanowić tło do aranżacji, optycznie pomniejszać lub powiększać pomieszczenie. Jasne tkaniny, takie jak biel czy ecru, świetnie doświetlają salon i sprawdzają się we wnętrzach małej wielkości. W dużych salonach sprawdzą się bardziej wyraziste kolory oraz modele z gęstymi wzorami. Można też zdecydować się na tkaniny połyskujące, z których tworzy się np. firany satynowe.

Długość firan

Przed wyborem firan do salonu warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi dopasowywania ich długości. Długie modele pasują do przestronnych i jasnych pomieszczeń. Dobrze komponują się z ciężkimi zasłonami oraz nowoczesnymi roletami. Jeśli salon jest mały, lepszą opcję stanowią firanki sięgające parapetu zestawione z nieco dłuższymi zasłonami.

Dopasowanie firan do aranżacji

Dekoracja okna ma ważne znaczenie dla całości aranżacji. Warto więc zadbać o to, by firanki były spójne z resztą wystroju w salonie. 

W przypadku białych ścian można zdecydować się na modele wzorzyste lub kolorowe. Jeśli ściana ma mocniejszy odcień, znajduje się na niej dekoracyjny tynk bądź imitacja cegły, lepiej jest sięgnąć po jasne i gładkie firany. W pomieszczeniach, w których stoją klasyczne, drewniane meble i dodatki w starym stylu, sprawdzą się modele koronkowe z pojedynczym wzorem. 

Nowoczesne salony warto natomiast uzupełnić o firany minimalistyczne, wykonane z organtyny lub lekkiego tiulu bez wzorów. Kolorowe akcenty mogą znajdować się po bokach. W przestronnych pomieszczeniach dobrze wyglądają artystyczne upięcia czy marszczenia. Najlepiej tworzyć je z gładkich, lejących się tkanin, które nie odwrócą uwagi od upięcia.