Garnitury męskie powinny być idealnie dopasowane – w końcu każdy mężczyzna wolałby wyglądać jak James Bond niż jak Donald Trump. Ten efekt można osiągnąć dzięki szyciu na miarę. Jest to usługa od lat oferowana mężczyznom pragnącym zamówić modny garnitur dopasowany do własnej sylwetki i charakteru. Na czym to polega, ile kosztuje i czy w ogóle warto?

Na czym polega szycie garnituru męskiego na miarę?

Garnitury męskie szyte na miarę są oznaką klasy i elegancji. Decydując się na tę usługę, możesz mieć pewność, że garnitur powstanie od zera zgodnie z Twoimi życzeniami i zostanie zaprojektowany z myślą o dopasowaniu do Twojej sylwetki.

Szycie na miarę możemy podzielić na cztery etapy:

  1. Wybór tkaniny – pierwszym etapem jest wizyta w salonie i rozmowa z doradcą na temat wyboru tkaniny. Dowiesz się, jakie tkaniny są dostępne, co je różni, jaki jest ich skład i jakie kolory możesz wybrać.
  2. Wybór dodatków – drugi etap to wybór dodatków, takich jak podszewka, guziki, rodzaj klap i kieszeni czy kolor nici. To właśnie dodatki czynią garnitur tak niepowtarzalnym!
  3. Dopasowanie kroju – etap trzeci polega na zdjęciu miary z osoby, dla której powstaje garnitur.
  4. Finalne mierzenie – kiedy garnitur zostanie ukończony, dostaniesz zaproszenie na finalne mierzenie. Po nim nastąpią drobne poprawki, których zwykle dokonuje się na miejscu. To już wszystko. Twój uszyty na miarę garnitur jest gotowy!

Szycie na miarę – jaką tkaninę wybrać?

Jeśli decydujesz się na usługę szycia na miarę, zwróć uwagę na wysoką jakość materiału. Choć kolor i wzór są ważne, najważniejsza pozostaje tkanina, która powinna być wytrzymała, estetyczna i ponadczasowa. Modne garnitury to te, które są dopasowane i stworzone z wysokojakościowych tkanin. Bo przecież nikt nie chciałby wyglądać tanio w garniturze.

Do popularnych producentów tkanin na garnitury możemy zaliczyć takie marki jak choćby Scabal, Hardy Minnis i Lanificio Cerruti.

Tkaniny Scabal mogliśmy podziwiać na wielu hollywoodzkich gwiazdach – nosili je Leonardo DiCaprio, Benedict Cumberbatch, Sean Connery, Barack Obama, a także Daniel Craig w filmach o Jamesie Bondzie. Istniejąca od 1938 roku marka w przeszłości współpracowała z Salvadorem Dalim, który stworzył dla Scabal serię 12 obrazów na wyłączność. Projektantów Scabal wyróżnia kreatywność – przykładem mogą być tkaniny inspirowane miastami świata.

Z kolei brytyjska marka Hardy Minnis otrzymała od królowej Elżbiety II prawo do sprzedaży tkanin na dworze królewskim. Jest to więc najlepszy wybór dla osób ceniących brytyjski styl i elegancję.

Na uwagę zasługują też tkaniny Lanificio Cerruti, które mogliśmy podziwiać w wielu hollywoodzkich produkcjach, m.in. „Air Force One”, „Szklana pułapka” czy „Pretty Woman”. Ich tkaniny noszą np. Harrison Ford, Michael Douglas, Clint Eastwood i Jack Nicholson.

Garnitury męskie szyte na miarę – zalety i wady

Do największych zalet szycia na miarę zaliczamy:

  • Idealne dopasowanie do sylwetki – na tę opcję warto się zdecydować szczególnie wtedy, gdy mamy nietypową budowę ciała i problemy ze znalezieniem odpowiedniego garnituru. Na szycie na miarę często decydują się też panowie plus size.
  • Niepowtarzalność – jeśli jesteś indywidualistą, który zawsze podąża własną drogą, garnitur szyty na miarę pomoże Ci podkreślić wyjątkowy charakter.
  • Od A do Z – decydujesz nie tylko o kolorach i wzorach, lecz także o pozostałych elementach, takich jak tkanina, fason, podszewka, guziki, kolory nici, liczba kieszeni czy szerokość klap.
  • Kompletny garnitur na zamówienie – szycie na miarę to usługa obejmująca wiele elementów odzieży męskiej. Możesz więc zamówić garnitur, marynarkę, spodnie, koszulę czy kamizelkę. A to wszystko według indywidualnego projektu.

Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

  • Cena – w związku z tym, że garnitur powstaje od zera, musisz się liczyć z kosztem wyższym niż w przypadku gotowego modelu z salonu. W zamian otrzymujesz jednak niepowtarzalny garnitur, jakiego nie ma nikt inny na świecie. Ceny garniturów na zamówienie rozpoczynają się od 2700 zł.
  • Czas oczekiwania – w przypadku szycia na miarę trzeba poczekać ok. 6 tygodni na gotowy garnitur, dlatego warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie.

Korekta krawiecka jako alternatywa dla szycia na miarę

Do wydarzenia zostało zbyt mało czasu, by zamówić garnitur szyty na miarę? A może Twój budżet jest ograniczony i szukasz bardziej ekonomicznej opcji? Rozwiązaniem są korekty krawieckie, które zapewniają idealne dopasowanie do sylwetki. Korektę możesz przeprowadzić na każdym garniturze – nawet tym, który kupiłeś kilka lat temu, a po niedawnej przymiarce okazał się za duży.

Decydując się na zakup w sklepie stacjonarnym lub internetowym Giacomo Conti, otrzymujesz możliwość dokonania bezpłatnych korekt krawieckich w ciągu roku od zakupu. Wystarczy okazać fakturę lub paragon i przynieść odzież do wybranego punktu producenta garniturów. Takie poprawki możesz też przeprowadzić na własny koszt u prywatnych krawców – ta opcja jest tańsza niż zakup nowego garnituru, dlatego czasem warto dać drugie życie dobrej jakości odzieży.