Fakt, że aktualnie wykorzystuje się urządzenia, które wymagają zasilenia elektrycznego, chyba nikogo aktualnie nie dziwi. W szczególności, jeżeli mowa jest o urządzeniach, jakie wpływają na ułatwienie życia. Na ogół podłącza się je do kontaktu. To po co tak naprawdę jest przetwornica prądu stałego? Jakie jest jej zastosowanie? Czas udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Przetwornica napięcia – co to jest?

Przetwornica prądu stałego daje możliwość zredukowania układu zasilania. To małe urządzenie, które dla wielu osób może mieć ogromną wartość. Zbudowana jest ona z kilku podstawowych elementów:

  • cewki,
  • tranzystora przełączającego,
  • kondensatorów,
  • rezystorów,
  • diody krzemowej.

Fakt, jej budowa jest skomplikowana, ale już wiele osób przekonało się, że bez takiego urządzenia, korzystanie z pewnych sprzętów nie jest możliwe. Do dyspozycji są różne przetwornice napięcia, jakie można podzielić na te, których zadaniem jest zwiększenie napięcia wyjściowego względem wejściowego lub też jego obniżenie. Wszystko uzależnione jest od tego, z jaką sytuacją ma się na co dzień do czynienia.

Sprawne przetwornice napięcia

Pomimo tego, że rynek oferuje jeszcze dwie inne możliwości, jeżeli chodzi o redukcję układu zasilania, to i tak wiele osób wybiera skomplikowaną przetwornicę napięcia. Wpływ na wybór ma to, że już wiele osób zdaje sobie sprawę ze sprawności całego rozwiązania. Sprawność jest tak naprawdę podstawowym parametrem, który decyduje o wyborze przetwornicy. Ten parametr wyrażony jest w procentach i odnosi się do stosunku mocy wyjściowej do mocy pobranej ze źródła. Wydaje się to skomplikowane, ale warto zaznajomić się z tą wiedzą, aby móc dokonać prawidłowego wyboru.

Jednak nie każda osoba będzie mogła pozwolić sobie na to rozwiązanie. Powodem tego jest brak utrzymania stabilności. W niektórych przypadkach jest to bardzo istotny aspekt. Są bowiem takie układy, które potrzebują idealnie stałego napięcia. Przetwornica prądu nie jest w stanie go zapewnić, dlatego trzeba szukać dla siebie lepszego rozwiązania.

Czy urządzenie ma moc?

To pytanie na pewno zadaje sobie ogromna ilość osób, która zabiera się za projektowanie różnych urządzeń. Ci, co nie mają z tym na co dzień do czynienia, nie zdają sobie sprawy z tego, z jak skomplikowanym tematem mają do czynienia.

Wybór przetwornicy uzależniony jest tak naprawdę od wielu czynników. Mowa tu m.in. o gabarytach danego urządzenia. Im będzie ono mniejsze, tym mniejsza musi być przetwornica. Na szczęście wielu producentów wychodzi naprzeciw, oferując konwertery (jak nazywa się przetwornice) w wersji mini.

Dokonując wyboru takiej przetwornicy na pewno należy wziąć pod uwagę trzy podstawowe elementy:

  • maksymalny prąd wyjściowy,
  • zakres napięcia wyjściowego,
  • zakres napięcia wejściowego.

Tak, aby móc zapewnić urządzeniu odpowiednią moc. Tego typu tematy zaliczyć można do tych naprawdę skomplikowanych. Trzeba się z nimi odpowiednio zapoznać, zdobyć doświadczenie, aby mieć pewność, że bez trudu uda się dobrać przetwornicę napięcia.

Materiał partnerski