Każdy z nas spotkał się z powiedzeniem o „zakupie kota w worku”. Nabycie wadliwego i niepoznanego w pełni sprzętu może okazać się nie tylko wysoce niekorzystne dla portfela, ale także przyprawić o ból głowy podczas odkręcania spraw prawnych i napraw usterek, które wychodzą na światło dzienne w trakcie użytkowania. Aby ustrzec się przed wprowadzającymi dyskomfort w naszą codzienność usterkami i problemami należy dokładnie zweryfikować pojazd, którym jesteśmy zainteresowani. Dowiedz się, dlaczego sprawdzenie auta przed kupnem jest tak ważne i nie może być pomijane.

Zakup samochodu w Internecie – co złego może na nas czyhać?

Z zakupami w sieci bywa różnie. Z jednej strony Internet jest prawdziwą skarbnicą fantastycznych ofert i w pewien sposób zbawiennym źródłem wiedzy, z drugiej zaś to także szerokie pole do działania dla oszustów i naciągaczy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie niestety także w przypadku zakupów drogich produktów, urządzeń i maszyn, w tym samochodu. Ze względu na te niebezpieczeństwa musimy bacznie przyglądać się ofertom zakupu kierowanym przez wystawców, a także samym sprzedawcom. Najlepiej decydować się na oferty, które kierują zweryfikowani wystawcy. Oczywiście w wielu przypadkach również zweryfikowany profil może nie być pewnikiem co do autentyczności opisu i oferowanego produktu, ale to jeden z czynników, który wpływa na ich wiarygodność.

Decydując się na zakup w Internecie możemy zostać oszukani na wiele sposobów. W skrajnych przypadkach może okazać się nawet, że ogłoszenie opisuje samochód, który zwyczajnie nie istnieje, a sama oferta wystawiona jest przez wyimaginowanego właściciela. Innymi niebezpieczeństwami są te dotyczące niezgodności opisu w stosunku do pojazdu. Może to dotyczyć wielu elementów, które zauważymy gołym okiem po pochopnym zakupie, ale są to także wady ukryte, które wychodzą dopiero w trakcie użytkowania. Oszust może przed dokonaniem transakcji wymienić oryginalne elementy samochodu na tańsze zamienniki, co również obniża wartość samochodu.

Istnieje na szczęście wiele sposobów na to, aby ujawnić potencjalne oszustwa. Z tego względu sprawdzenie samochodu przed zakupem jest niezwykle istotne i powinno być podstawową czynnością, jakiej dokonuje każdy przed nabyciem nowego pojazdu.

Jak sprawdzić samochód przed kupnem?

Sprawdzanie auta przed zakupem nie należy do najłatwiejszych czynności. Wielu potencjalnych kupców nie posiada bowiem wystarczającej wiedzy dotyczącej motoryzacji, która w tej sytuacji jest naprawdę wysoce przydatna. Często myśląc o weryfikacji samochodu przed kupnem martwimy się właśnie niewystarczającym poziomem wiedzy o autach. Wtedy z pomocą przychodzą firmy, które profesjonalnie zajmują się tego typu działalnością. Należy do nich firma Motocontroler, która w bardzo dokładny sposób bada pojazdy na wszystkich możliwych polach. Więcej o szczegółach działań i ofercie tej firmy znajdziecie klikając tutaj.

Decydując się natomiast na samodzielne sprawdzenie samochodu należy wyjątkowo porządnie się skupić. Warto skomponować listę elementów do sprawdzenia i to właśnie z nią przyjść na umówione spotkanie. „Spotkanie” to słowo klucz i jednocześnie najważniejszy element całej transakcji. To właśnie podczas oględzin powinniśmy podjąć decyzje co do podjęcia kolejnych kroków. Pod żadnym pozorem nie powinno się od razu wpłacać całości lub nawet części kwoty przed obejrzeniem auta na żywo. Wspomniane wcześniej oszustwa mogą być związane z tym, że po wpłaceniu części kwoty w postaci zaliczki, zadatku lub rezerwacji auta ogłoszeniodawca zniknie, a wraz z nim znikną nasze pieniądze. Należy o tym mocno pamiętać, gdyż jest to bardzo łatwa okazja do zostania ofiarą oszustwa.

Przed przybyciem na umówione spotkanie warto wydrukować całość ogłoszenia, które opisuje stan samochodu. Dobrze jest mieć je przy sobie w postaci papierowej lub zrzutów ekranu w galerii smartfonu. Treść pozwoli nam wyeliminować w pewnym stopniu potencjalne próby oszustwa porównując ją ze stanem faktycznym. Należy też zabrać wspomnianą listę elementów, które musimy sprawdzić samodzielnie podczas oględzin. Tutaj warto zapisać dosłownie wszystko, a dzięki spisowi na pewno nie zapomnimy o żadnej kwestii. Przybywając na spotkanie oczywiście wszystko z tej listy musimy zweryfikować. Podczas spotkania dokonujemy oględzin karoserii i poszukujemy ewentualnych spawów, zamalowań lub elementów odbiegających od pozostałych. Mogą one świadczyć o wypadkowej historii lub stłuczkach w przeszłości. Sprawdzanie samochodu przed zakupem to jednak nie tylko obejrzenie karoserii, ale również zajrzenie pod maskę, posłuchanie jak działa silnik – czy nie słychać uderzeń lub innych niepokojących dźwięków. Należy też zajrzeć do wnętrza auta, wypróbować dosłownie wszystko – od mechanizmu opuszczania i podnoszenia szyb, regulacji lusterek, przez radio, wejścia AUX i USB, sprawność hamulca, hamulca ręcznego, skrzyni biegów, klamek, klimatyzacji oraz wielu innych rzeczy. Podczas tych czynności nie spieszmy się, aby żaden z ważnych do sprawdzenia elementów nam nie umknął.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem auta?

Bardzo ważnymi informacjami są kwestie prawne związane z samochodem. Należy dowiedzieć się, czy auto nie figuruje na liście pojazdów kradzionych, czy w pełni legalnie znajduje się w granicach Polski i czy legalnie jest wystawione na sprzedaż. Przydatne do tego będą na przykład numer VIN oraz numer dowodu rejestracyjnego, które z łatwością zweryfikujemy w internetowych wyszukiwarkach. Sprawdzenie auta od tej strony pozwoli nam uniknąć możliwych kłopotów na drodze prawnej.