Zakup wiatrówki w wypadku modeli z większym zasięgiem wiąże się z koniecznością wsparcia oka za pomocą przyrządów celowniczych. Jednak samo nabycie lunety to nie wystarczy, aby oddawać celne strzały za każdym razem. Zasadne jest więc pytanie, jak ustawić lunetę w wiatrówce? W poniższym tekście wyjaśnimy kluczowe kwestie związane z kalibracją lunety. 

Sprawdź wiatrówkę

Nim w ogóle przejdziesz do tego, jak ustawić lunetę w wiatrówce, sprawdź, czy broń jest czysta i poprawnie zmontowana. Ewentualne luzy na lufie lub innych elementach mogą sprawić, że kalibracja przyrządu celowniczego będzie skazana na niepowodzenie. 

Zamocuj lunetę i przyjmij pozycję

Aby móc dokładnie ustawić lunetę, musisz ją najpierw poprawnie zamontować, czyli zgodnie z instrukcją producenta – najczęściej spotykane metody montażu to jedno- oraz dwuczęściowy. Wszelkie błędy na tym etapie również odbiją się na celności broni, dlatego warto za pomocą oliwki do broni i czystej szmatki oczyścić szynę, do której mocowany będzie celownik. Pamiętaj, aby lunetę zamontować okularem do strzelca i aby krzyż celowniczy był w poziomie. Jak to zrobić? Najlepiej wycelować w odległy obiekt, np. horyzont, aby ustawić lunetę w poziomie. 

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca do ustawienia lunety, które powinno być możliwie płaskie i bezpieczne. Ponadto, aby kalibracja przebiegła prawidłowo, musisz przyjąć odpowiednią pozycję. Tu liczy się stabilizacja wiatrówki, dlatego należy się położyć lub usiąść, a broń usadzić na stojaku, tak aby nie była narażona np. na drgania i ruchy ciała. Ustawianie lunety to czynność techniczna, a nie nauka celności, stąd potrzebujesz stałych warunków (np. bezwietrznego dnia), które nie będą utrudniać kalibracji. 

Oddaj pierwszy strzał i skalibruj lunetę

Wiatrówki mają różny zasięg, tym niemniej ważne, aby ustawianie lunety rozpocząć od krótszego dystansu, np. 15 metrów. Skoryguj paralaksę, aby cel był wyraźny i oddaj strzał, nakierowując punkt celowniczy na środek tarczy. Z dużym prawdopodobieństwem śrut nie trafi idealnie w cel. To, jak ustawić lunetę w wiatrówce, najczęściej zależy od samej lunety, zazwyczaj jednak musisz dokonać korekty w pionie i poziomie. Służą do tego odpowiednie pokrętła – jeśli śrut wylądował na lewo i poniżej celu, to musisz to zrekompensować, odpowiednio przekręcając pokrętła – up w wypadku pokrętła górnego i right w pokrętle bocznym. Następnie oddaj kolejny strzał, aby ocenić, czy korekta była właściwa, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. 

To jednak nie koniec – lunetę należy ustawić na kolejne dystanse, przesuwając cel stopniowo o 5 metrów. Co jednak kluczowe, pozycja strzelca i wiatrówki nie może się zmienić – wszystkie strzały testowe należy oddać z dokładnie tego samego miejsca. 

Pamiętaj, że regulacja lunety w wiatrówce to proces, który wymaga cierpliwości i precyzji. Regularne treningi i dostrojenie na różnych odległościach pozwolą Ci osiągnąć dokładne i powtarzalne trafienia, co wpłynie na Twoją satysfakcję z użytkowania wiatrówki.