Metody MIG/MAG pomimo upływu lat pozostają jednym z najchętniej wybieranych sposobów spawania różnego typu metali. Nic w tym dziwnego: właściwie wykorzystane oferują wysoką jakość i uniwersalność. Czym kierować się, wybierając spawarki MIG/MAG? Sprawdźmy!

Metoda MIG/MAG: na czym polega?

Metoda MIG/MAG (określana również jako GMAW – Gas Metal Arc Welding) to popularna i uniwersalna technika spawania, która dzięki swojej wszechstronności znajduje zastosowanie w różnorodnych projektach. Proces ten polega na wytworzeniu łuku elektrycznego między elektrodą topliwą (w postaci drutu) a spawanym materiałem. 

  • W metodzie MIG (Metal Inert Gas) jako gaz osłonowy stosuje się gazy obojętne, takie jak argon lub hel, co jest idealne do spawania metali nieżelaznych i ich stopów. 
  • Z kolei w metodzie MAG (Metal Active Gas) wykorzystuje się gazy aktywne, takie jak dwutlenek węgla lub mieszanki dwutlenku węgla z argonem. Ta metoda dobrze radzi sobie w przypadku spawania stali, w tym stali konstrukcyjnej i wysokostopowej.

Metoda MIG/MAG oferuje szybkość i efektywność, sprawiając, że jest chętnie wybierana zarówno do zastosowań przemysłowych, jak i w mniejszych warsztatach. 

Wybór spawarki MIG/MAG. Na jakie cechy migomatu zwrócić uwagę?

Co będzie Ci potrzebne, aby stosować metody MAG i MIG? Spawarka będzie w takim przypadku rzecz jasna podstawowym narzędziem pracy. Mamy jednak dobrą informację: popularne migomaty pozwalają na spawanie w obu technologiach. Sprawdźmy, czym powinny wyróżniać się te urządzenia, bazując na spawarkach MIG/MAG dostępnych w ofercie Cloos dostępnej na tej stronie: https://www.cloos.pl/spawalnictwo/spawarki-migmag,g55

Weź pod uwagę przede wszystkim:

  • Charakterystykę i grubość spawanego materiału: zastanów się, jakie materiały będziesz najczęściej spawać. Spawarki MIG/MAG są wszechstronne, ale różne modele mogą lepiej radzić sobie z określonymi typami i grubościami metalu.
  • Moc i regulacja zakresu: do potrzeb dostosuj potencjał spawarki. Równie ważna okaże się możliwość precyzyjnego regulowania mocy, tak aby bezpiecznie realizować każdy proces, także ten dotyczący cienkich i delikatnych materiałów.
  • Funkcjonalność i ergonomia: zwróć uwagę na to, czy sterowanie najważniejszymi funkcjami i parametrami urządzenia jest intuicyjne i wygodne. 
  • Mobilność urządzenia: nowoczesne spawarki nie muszą wcale zajmować wiele miejsca i być nieporęczne, aby gwarantować wydajność i bezpieczeństwo.
  • Zaufanie do producenta i dostawcy: inwestycja w renomowaną markę zapewni niezawodność i dostęp do wsparcia technicznego oraz części zamiennych przez cały cykl użytkowania urządzenia.
  • Dodatkowe możliwości: warto pamiętać, że można też stosować półautomaty spawalnicze bez gazu, co pozwala na uzyskanie większej szybkości spawania i wydajności. Nie każde urządzenie na to pozwala, ponieważ konieczna jest zmiana biegunowości.

Spawanie MIG/MAG: zalety i wady

Kiedy warto sięgnąć po migomaty? Bazujące na technologii MAG i MIG spawarki mają naprawdę sporo zalet. Do najważniejszych należy uniwersalność, szybkość procesów oraz łatwa obsługa. Urządzenia pozwolą na uzyskanie satysfakcjonujących efektów nawet mniej doświadczonym spawaczom. To rozwiązanie, tak jak każde inne, ma również pewne wady. 

Odpowiednio wykorzystane zapewnia wysoką jakość spoin, jednak jej uzyskanie nie będzie tak proste w przypadku początkujących pracowników. Ze sporymi problemami może wiązać się spawanie na otwartej przestrzeni, a samemu procesowi towarzyszy spory rozprysk materiału.