Pochodzący z Nowej Rudy i urodzony w 1956 roku Krzysztof Tyniec jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, polskich aktorów starszego pokolenia. Wybitna postać polskiego kina, teatru, telewizji i zarazem doskonały komik, konferansjer prowadzący imprezy rozrywkowe i kulturalne oraz prezenter telewizyjny i piosenkarz. Można śmiało powiedzieć, że żadna ze sztuk nie jest mu obca! Na swoim koncie Tyniec ma także role dubbingowe i niezmienną, ciągnącą się praktycznie od 1980 roku popularność i uznanie widzów.
Krzysztof Tyniec – kariera, filmografia i nagrody
Na przestrzeni kilkudziesięciu lat swojej artystycznej kariery, Tyniec był wielokrotnie doceniany przez krytyków filmowych, otrzymując od nich dobre recenzje swoich ról. W grudniu 2014 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniającą się twórczość artystyczną i kulturalną.
Filmy, w których odegrał ważne role:
- Dzień czwarty i 111 dni letargu z roku 1984
- Nit nie jest winien i Dzieci śmieci z 1986
- Panny i Wdowy oraz Dzieci wojny z 1991
- Boża Podszewka z 1997
- Daleko od noszy – rola w popularnym serialu emitowanym w latach 2003-2009
- Kryminalni z 2004
- Sąsiedzi i Boża Podszewka II z 2005
- Okazja i serial Hela w opałach z 2006
- Plebania oraz Nie kłam kochanie z 2008
- Klan – od 2012
- Wkręceni i Lekarze z 2014
- Od 2017 można go też oglądać na planie M jak miłość
Aktor jest także wyjątkowo chętnie zatrudniany do ról dubbingowych. Jego ciepły głos, charyzma i umiejętność wcielenia się w postacie animowanych bohaterów, sprawia, że na koncie ma w tej dziedzinie ponad 65 ról! Podkładał głos bohaterom m.in. w takich produkcjach, jak „Miki i raźni rajdowcy”, „Lwia straż”, „Myszka Miki”, „Łowcy smoków”, „Happy wkręt”, „I Ty możesz zostać bohaterem”, „Klub przyjaciół Myszki Miki”, „Garfield”, „Tajemnica zaginionej skarbonki”, „Książę Egiptu”, „Król Lew II: Czas Simby”, „Aladyn i król złodziei”, „Powrót do Wiklinowej Zatoki”, „Królowa Śniegu”, „Timon i Pumba”, „Goofy na wakacjach”, „Aladyn: Powrót Dżafara”, „Król Lew”, „Książę i żebrak”, „Denver, ostatni dinozaur”, „Przygody Animków”, „Kaczor Donald przedstawia” i w wielu innych.
Na koncie Tyńca są także albumy studyjne i własny singiel z 2015. Albumy „Ulotne Piosenki” i „Dopokąd” nadal cieszą się zainteresowaniem słuchaczy, mimo że od ich wydania minęło już dobrych kilka lat.
Prywatnie, Krzysztof Tyniec jest żonaty.
Ciekawostką, o której wie niewielu jego fanów, jest to, że od lat amatorsko gra w hokeja na wrotkach.