• czy w związku z kryzysem energetycznym kierowcy będą musieli przesiąść się z samochodów elektrycznych na te z tradycyjnym napędem?
  • użytkownicy aut elektrycznych, podobnie jak wszyscy inni, odczuwają wzrost cen energii elektrycznej, ale swoje samochody mogą ładować na wiele sposobów, także z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych

W czterdziestym ósmym odcinku podcastu „Elektrycznie Tematyczni” Paweł Pilarczyk porusza sprawy istotne dla użytkowników samochodów elektrycznych w czasach kryzysu energetycznego. Jego rozmówcą jest Bartłomiej Derski, redaktor naczelny portalu „Wysokie Napięcie”. Panowie postarają się między innymi rozwiać wątpliwości związane z medialnymi doniesieniami, wg których już wkrótce w Szwajcarii nie będzie można jeździć samochodami elektrycznymi.

To, że żyjemy obecnie w trudnych energetycznie czasach nie ulega chyba wątpliwości. Odczuwają to nie tylko właściciele pojazdów elektrycznych, ale wszyscy z nas, płacąc coraz wyższe rachunki za prąd. Aby przeciwdziałać skutkom kryzysu, wprowadzane są różnego rodzaju regulacje czy też programy ochronne. Tego typu przepisy wprowadziła niedawno Szwajcaria. Wywołały one medialną burzę w środowisku motoryzacyjnym, ponieważ niektóre media nagłaśniały je jako „koniec samochodów elektrycznych w Szwajcarii” – co okazało się jedynie tzw. „clickbaitem”. Zdaniem gościa Pawła Pilarczyka powinniśmy brać przykład ze Szwajcarii i informować społeczeństwo o potencjalnych problemach z dostawami energii elektrycznej.

Wzrost cen energii elektrycznej w swoich kieszeniach odczuwają także właściciele „elektryków”. Jednakże, wbrew przekonaniom wielu sceptyków, cena, jaką trzeba zapłacić za ładowanie samochodu, wcale nie jest ściśle związana z powszechnie obowiązującą opłatą za 1 kWh, a użytkownicy samochodów elektrycznych, jak zauważa gość odcinka, „potrafią liczyć”. W przeciwieństwie do kierowców samochodów spalinowych, zmuszonych do tankowania paliwa na stacjach, właściciele pojazdów elektrycznych mogą je ładować na wiele sposobów.

Czy Szwajcarzy rzeczywiście będą musieli pozbyć się swoich samochodów elektrycznych? Czy podobne przepisy mogą zostać wprowadzone również w Polsce? Jak ładować samochód, aby stawić czoło rosnącym stawkom za energię elektryczną?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w najnowszym odcinku  podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Najnowszy i wcześniejsze odcinki podcastu można znaleźć na kanale VolkswagenPolska na platformie YouTube oraz tutaj: https://www.volkswagen.pl/pl/samochody-elektryczne-i-hybrydowe/elektrycznie-tematyczni.html