Mimo popularności różnych wariantów smakowych, klasyczna czysta wódka cieszy się niesłabnącym szacunkiem ze strony koneserów. Choć ten alkohol to – przynajmniej w naszej części świata – najpopularniejszy przedstawiciel rodziny wysokoprocentowych trunków, nadal skrywa przed nami sporo tajemnic. Jeśli chcesz poznać 11 ciekawostek związanych z tym napitkiem, czytaj dalej!

Czym jest wódka czysta…

Chyba każdy mniej więcej zdaje sobie sprawę z faktu, czym jest wódka – wysokoprocentowym alkoholem powstającym na bazie zbóż. Warto jednak podkreślić, że definicję wódki określają przepisy unijne. Zgodnie z nimi wódka jest napojem spirytusowym powstającym ze zbóż, ziemniaków lub melasy buraczanej. Co istotne – trunek ten musi powstawać na bazie spirytusu o mocy 96%.

…a czym wódka smakowa?

W odróżnieniu od czystej wódka smakowa może mieć smak, który nie przywodzi na myśl bazowych surowców, z których została wyprodukowana. Wódka smakowa może zatem powstawać – z zachowaniem wymienionych unijnych przepisów – na skutek słodzenia, barwienia i aromatyzowania czystej różnymi dodatkowymi składnikami.

Ile procent ma najsłabsza… a ile najmocniejsza wódka?

Przepisy unijne określają, że wódka musi liczyć przynajmniej 37,5% alkoholu. Najmocniejsze wódki dostępne na rynku liczą jednak ponad 80%! Oczywiście zazwyczaj na sklepowych półkach znajdziemy trunki zawierające około 40% etanolu.

Kiedy zaczęto pić wódkę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Możemy jednak przypuszczać, że pierwsze destylaty powstawały już w IV tysiącleciu p.n.e. w starożytnej Mezopotamii. Szczegółową wiedzę na temat procesu destylacji, czy też jej rozpowszechnienie, zawdzięczamy kronikarzom arabskim.

Kiedy wódka pojawiła się w Polsce?

Destylowane alkohole na początku stosowano wyłącznie w celach medycznych lub kosmetycznych. W Europie pojawiły się w późnym średniowieczu. Kiedy jednak zaczęła się kariera wódki jako trunku spożywanego w celach rekreacyjnych? Prawdopodobnie w okolicach XVI wieku. Z tego czasu pochodzą też pierwsze regulacje w zakresie produkowania destylatów przez szlachtę.

Czym jest Polska Wódka?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że nazwa „Polska Wódka” nie tylko wskazuje na kraj pochodzenia alkoholu, ale też na chroniony prawnie produkt. Tą szczególną nazwą może posługiwać się bowiem wyłącznie czysta wódka pochodząca z etanolu powstającego z żyta, pszenicy, jęczmienia owsa, pszenżyta lub ziemniaków uprawianych w Polsce. Każdy z procesów powstawania alkoholu musi zachodzić w Polsce. W przypadku Polskiej Wódki dopuszczalne jest leżakowanie trunku w celu nadania mu pożądanego przez producentów charakteru.

Kto jest największym producentem wódki w Europie… a kto na świecie?

Z dumą możemy powiedzieć, że Polska jest największym producentem wódki na Starym Kontynencie. Pierwsze miejsce na świecie zajmuje Rosja.

Ile kalorii ma wódka?

Z racji zawartości procentów wódka jest trunkiem o bardzo wysokiej kaloryczności. W 100 g wódki znajduje się około 230 kcal. Wódka nie zawiera białka, tłuszczów ani węglowodanów. Inaczej sprawa wygląda oczywiście w przypadku wódek smakowych – te mogą być dosładzane.

Jak pije się wódkę czystą?

Wódka czysta, zwłaszcza wysokiej klasy wódka premium, zazwyczaj spożywana bywa w wydaniu solowym – z kieliszka na raz, rzadziej na dwa razy. W kulturze picia wódki dominuje zwyczaj wznoszenia licznych toastów z jej udziałem, o czym z pewnością doskonale wiesz!

Z czym pić czystą wódkę?

Dobra wódka czysta sprawdza się nie tylko w pojedynkę, ale też w towarzystwie licznych dodatków. Z czym zatem tworzy udane połączenia? Najczęstsze wybory degustatorów to soki (np. pomarańczowy czy jabłkowy) i napoje gazowane takie jak cola, Fanta, Sprite czy tonik. A bywa i tak, że czysta tworzy rozgrzewające kompozycje z kawą, herbatą, a nawet gorącą czekoladą.

Jakie są najpopularniejsze drinki z czystą wódką?

Poza prostymi zestawieniami z udziałem soków czy napojów gazowanych istnieje wiele wymyślnych kompozycji barmańskich z wódką w roli głównej. Należą do nich m.in. Sea Breeze, Sex on the Beach, Moscow Mule czy Vesper. Co więcej – z wykorzystaniem wódki stworzymy wariację na temat każdego z najpopularniejszych koktajli.

Dzięki naszym ciekawostkom z pewnością będziesz w stanie zaskoczyć znajomych koneserów swoją specjalistyczną wiedzą. Walczmy z mitem, że wódka czysta jest nieciekawa, a na pewno nie tak fascynująca jak whisky czy rum!