Kosztorys napraw jest podstawą do wypłaty odszkodowań. Kosztorys naprawy szkód jest podstawowym dokumentem występującym w procesie odszkodowawczym. To na jego podstawach wypłacane są środki finansowe. Mają one na celu sfinansowanie wszystkich czynności naprawczych, które przywrócą stan pojazdu do tego sprzed wypadku drogowego.

Kosztorys napraw jest podstawą do wypłaty odszkodowań. Kosztorys naprawy szkód jest podstawowym dokumentem występującym w procesie odszkodowawczym. To na jego podstawach wypłacane są środki finansowe. Mają one na celu sfinansowanie wszystkich czynności naprawczych, które przywrócą stan pojazdu do tego sprzed wypadku drogowego.

Kosztorys określa rodzaje podzespołów oraz ich koszty, dodatkowo wlicza w to pracę wykonaną przez specjalistów. Definiuje on całkowity koszt odszkodowania, a jego zadaniem jest jak najprecyzyjniejsze określenie kosztów naprawy. 

Zaniżone kosztorysy napraw

Towarzystwa ubezpieczeniowe zrobią wszystko by wywalczyć jak najlepszy zysk dla siebie. W większości przypadków odbywa się to kosztem kierowców, poprzez zaniżenie wszelakich wycen. Osoby poszkodowane często mają spore problemy z samodzielną oceną tego dokumentu czy wszystko jest tak, jak powinno być. 

Ubezpieczalnie najczęściej stosują takie triki jak: ustalanie wysokości rekompensaty na podstawie cen części zamiennych (powinny być oryginalne), zaniżone stawki za robociznę, zaniżenie ogólnej wartości pojazdu, potrącenia związane np. z amortyzacją, a także zawyżenie pozostałych wartości (szkoda całkowita).

Warto zaznaczyć, że jeśli przed zdarzeniem wypadkowym w naszym aucie znajdowały się oryginale części, to również ceny takowych części powinny znaleźć się w wykonanym kosztorysie naprawy samochodu. Niestety zazwyczaj ubezpieczyciele stosują cenniki dla części nieoryginalnych. 

Co zrobić w przypadku zaniżonego kosztorysu?

Jeśli po kolizji czy też wypadku mamy przekonanie, że otrzymany od ubezpieczyciela kosztorys został zaniżony, mamy prawo z tym walczyć. Oczywiście od decyzji ubezpieczyciela, z która się nie zgadzamy, można jak najbardziej się odwołać.

W takowej sytuacji musimy wysłać dokument, w którym udowodnimy, że owa wycena okazała się błędna (na wysłanie takiego dokumentu mamy aż 3 lata). Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem jest odsprzedanie swojej szkody specjalnej firmie, która specjalizuje się w takiej dziedzinie.

W takim przypadku dostajemy wyższe odszkodowanie (nie będzie to maksymalna kwota, jaką można zdobyć, ponieważ dana firma musi również na tym zarobić). Zdecydowanie najlepszą formą w walce z takimi działaniami jest skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Co prawda usługa jest płatna, ale mamy stuprocentową pewność co do rzetelności wykonania powierzonego zadania.

Taka weryfikacja kosztorysu rozpoczyna się od sprawdzenia symboli oraz oznaczeń, które znajdują się w dokumencie. Najczęstszym nadużyciem jest zaniżanie kosztów robocizny oraz wpisywanie zamienników w miejsce oryginalnych części. Zgodnie z decyzją Sądu Najwyższego tylko części oryginalne mogą zapewnić poprawne działanie pojazdu, dlatego jedynie takie części powinny znaleźć się w kosztorysach.

Przygotowanie kosztorysu naprawy przez niezależnego rzeczoznawcę

By uniknąć zaniżonego odszkodowania, warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Specjalista po przybyciu na miejsce, gdzie znajduję się samochód, dokonuję szczegółowej analizy pojazdu.

Specjalista z początku bierze pod uwagę te uszkodzenia, które widoczne są gołym okiem. Następnie jest dokładna weryfikacja ogólna stanu technicznego podwozia oraz sprawdzenie geometrii kół. Bardzo często występują uszkodzenia niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Przeprowadzana jest analiza uszkodzeń całego pojazdu, które są poparte dokumentacją fotograficzną. Rzeczoznawca na podstawie zebranych informacji sporządza kosztorys (przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego). Dokument ten sugeruje sposób naprawy pojazdu, czas trwania oraz rodzaj części zamiennych, które powinny być zastosowane. Podstawą do wypłaty odszkodowania jest właśnie taki kosztorys. Więcej znajdziesz na stronie: https://auto-odszkodowanie.pl/odszkodowania-wroclaw/