O znaczeniu feromonów, czyli specyficznych substancji z tzw. kategorii semiochemicznej, szczególnie w procesie przyciągania płci przeciwnej, mówi się na świecie od lat. Te niezwykłe substancje wywołują na skórze męskiej charakterystyczną woń, której podobno trudno się oprzeć, zwłaszcza jeśli trafi ona na właściwą z punktu widzenia czysto chemicznego, osobę.

Feromony męskie na plan!

Na samym początku trzeba zauważyć i wyraźnie podkreślić to, że feromony nie są maszyną do niezawodnego podrywania kobiet! To ważne, ponieważ wielu mężczyzn, którzy stykają się z tym pojęciem po raz pierwszy, myśli, że jeśli kupią taką substancję czy perfumy na niej oparte, to staną się chodzącą i nieodpartą pokusą dla każdej kobiety, a tak nie jest. To mit, powielany zresztą często przez marketingowców, którzy z wiadomych powodów starają się temat feromonów podkręcić jeszcze mocniej, niż wskazują na to faktyczne realia ich działania.

Oczywiście, że feromony męskie mają duży wpływ na przyciąganie kobiet, ale nie jest to metoda, która działa na każdą osobę. Powody są proste: każdy z nas jest inny i działają na niego nieco inne zapachy, wonie i bodźce. Tu warto zwrócić uwagę na to, że obecnie na rynku dostępnych jest przynajmniej kilkaset różnych feromonów męskich. Gdyby każdy z nich działał ze stuprocentową skutecznością, to nie byłoby żadnej uzasadnionej przyczyny do produkowania kolejnych.

Jak to działa?

  • Substancje chemiczne zawarte w feromonach w specyficzny sposób sygnalizują płci przeciwnej tzw. gotowość do rozmnażania (w naturze są to lotne związki zawarte w wydzielinach ciała: ślinie, pocie, moczu i spermie)
  • Płeć przeciwna odbiera bodziec i jeśli jest na niego gotowa, chętniej zerka na „osobnika”, który taki sygnał wysyła. W naturze zwierzęta odbierają feromony poprzez specjalny narząd nazywany lemieszowo-nosowym.
  • Nasycenie feromonu i dopasowanie go do konkretnego mężczyzny ma tutaj duże przełożenie na przyciągniecie odpowiedniej partnerki. Tu ważne: niektóre feromony nie muszą działać na mężczyznę tak dobrze, jak inne, dlatego warto wypróbować różne, szukając tego, który najlepiej do nas pasuje

Co ważne, badania przeprowadzane na przestrzeni lat przez naukowców dowodzą, że człowiek, podobnie, jak i każde inne zwierzę, odbiera sygnały feromonowe, ale na nieco innym podłożu. Niektórzy z nas nie reagują na nie wcale, a inni nadzwyczaj dobrze.

Feromony można kupić zarówno w postaci praktycznych perfum, jak i szukać ich w naturalnych produktach, co pozwala zwiększyć szanse osobnika na znalezienie partnerki. Nie jest to jednak stuprocentowo gwarantowane!