Smartfony z dotykowym ekranem już od kilkunastu lat są najpopularniejszymi telefonami na świecie. Używają je osoby w każdym wieku – od nastolatków po seniorów. Połowa użytkowników smartfonów przyznaje, że przynajmniej raz miała potłuczony ekran w telefonie. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia wyświetlacza jest wypadniecie z kieszeni i wypuszczenie telefonu z ręki. Dotyczy to także takich modeli jak iPhone XS.

Smartfony iPhone XS zostały wyposażone w wyświetlacze Retina Display. To najnowsze rozwiązanie firmy Apple stosowane we wszystkich nowych urządzeniach ekranowych. Ze względu na technologię wykonania matrycy można wyróżnić dwa rodzaje ekranów: pierwsze to klasyczne ekrany LCD (Retina) oraz zaawansowane ekrany OLED (Super Retina). 

Wyświetlacze Super Retina oraz Super Retina XDR oparte są na technologii OLED (organic light-emitting diode), w których wprowadzono udoskonalone rozwiązanie w stosunku do tradycyjnych wyświetlaczy OLED, aby poprawić jakość obrazu. Technologia ta cechuje się wyjątkowym kontrastem i wysoką rozdzielczością. Źródłem światła jest każdy piksel ekranu, dzięki czemu ekran jest cieńszy.

Stłuczony ekran w iPhone XS – powody

Smartfony, w tym także iPhone XS, mają coraz bardziej śliskie powierzchnie. Najnowsze projektowane urządzenia mają bardzo gładkie, cienkie i delikatne szkło. To sprawia, że smartfon szybko i niezauważalnie może wysunąć się z ręki użytkownika, zsunąć z łóżka lub biurka, a także wypaść z kieszeni. Niestety, najczęściej telefon podczas krótkiego lotu w dół ku twardej podłodze tak się przekręci, że upada dokładnie na powierzchnię wyświetlacza, przy okazji powodując jej stłuczenie lub pęknięcie. Z tego powodu warto zabezpieczać ekran smartfonu dodatkową warstwą, czyli hartowanym szkłem.

Jak naprawić pęknięty ekran iPhone XS?

W momencie, gdy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, nasz iPhone upadnie i zobaczymy na ekranie pajęczynkę oznaczającą pęknięcie, warto najpierw sprawdzić, co uległo uszkodzeniu. Jeśli telefon reaguje na dotyk, oznacza to, że pęknięta jest tylko szybka lub szkło zabezpieczające ekran. W takim przypadku telefon potrzebuje refabrykacji ekranu, czyli rozwarstwienia. To metoda polegająca na wymianie pękniętej zewnętrznej warstwy dotykowej.

Jeśli natomiast uszkodzony wyświetlacz nie reaguje na dotyk, oznacza to, że szkoda jest poważniejsza. W tej sytuacji wymiana ekranu iPhone XS obejmuje nie tylko zmianę szybki, ale i digitizera, który odpowiada za wykrycie dotyku kciuka i umożliwia kontrolę nad smartfonem. Jeśli jednak na ekranie nic się nie wyświetla, powinniśmy oddać telefon do serwisu, ponieważ będzie wymagał wymiany całego modułu, na który składa się szybka, digitizer oraz wyświetlacz. 

Ważne jest, aby pękniętego ekranu nie naprawiać samodzielnie. Najlepiej z uszkodzonym wyświetlaczem w celu naprawy udać się do profesjonalnego serwisu, który nie tylko zweryfikuje usterkę, ale także wymieni popsutą część ekranu. Samodzielna wymiana elementów wyświetlacza to rozwiązanie najtańsze, ale jednocześnie ryzykowne. Nieprawidłowe zamontowanie szybki lub digitizera sprawi, że smartfon nie będzie działał prawidłowo. Sprawdź na https://screenlab.pl/