Chcesz wejść na kolejny poziom sportowego wtajemniczenia? Trening personalny z pewnością stanowi wówczas dobry pomysł. Oczywiście, nie jest tak, że wsparcie osoby koordynującej twoje wysiłki załatwi sprawę i zrealizuje cele za ciebie, jednak pomoc trenera personalnego może przybliżyć się do sukcesu, wyeliminować błędy i zwiększyć efektywność ćwiczeń. Aby tak się stało, musisz znaleźć specjalistę w swoim fachu. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak wybrać dobrego trenera personalnego.
1. Trener personalny – kwalifikacje
2. Dostosowanie treningu
3. Motywacja a trening personalny
Na samym początku warto odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czego oczekujesz po współpracy z trenerem personalnym. Czy najważniejsza jest dla ciebie motywacja i wsparcie na co dzień, czy szukasz wyłącznie profesjonalnych wskazówek? Nastawiasz się na regularność treningu personalnego czy jedynie na okresowe konsultacje? Jeśli chodzi o trening personalny Kraków daje spore możliwości, dlatego z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz opcję dogodną dla siebie.
Trener personalny – kwalifikacje
Przede wszystkim zweryfikuj kwalifikacje osoby oferującej trening personalny. Trenerów personalnych jest wielu, a za tym bogactwem, niestety, niekoniecznie idzie w parze jakość usług. Zawód nie jest ściśle regulowany, a wymagania bardzo ogólne. Wybierając się zatem na trening siłowy, musisz zweryfikować, czy z daną osobą warto współpracować. Na pewno dużym plusem, którym może poszczycić się trener osobisty, jest ukończenie studiów związanych ze sportem, dietetyką lub kilkuletnich kursów poświęconych tej tematyce.
Dostosowanie treningu
Skoro decydujesz się na trening indywidualny, oczywistym jest, że plan treningowy i intensywność treningu muszą być dopasowane do twoich możliwości, upodobań i celów treningowych. Dobry trener personalny zapyta o te sprawy w pierwszej kolejności. Sprecyzowany cel treningowy stanowi kluczową informację z punktu widzenia wszelkich dalszych działań.
Trenerzy personalni służą wsparciem w całym procesie treningowym. Powinni śledzić postępy podopiecznych i aktywnie uczestniczyć w treningu, także poprawiając ćwiczącego podczas wykonywania ćwiczeń i demonstrując prawidłową technikę. Zwłaszcza w przypadku osób początkujących trener powinien skupiać się na poprawie techniki, a nie na bezrefleksyjnym zwiększaniu obciążeń.
Motywacja a trening personalny
Trener personalny to także motywator. Wiedzę na temat sportu wspiera w jego przypadku indywidualne podejście i znajomość psychologii. Kluczem do sukcesu jest przecież systematyczność i zaangażowanie, a nie tylko bicie rekordów, nawet tych prywatnych.