Przed Wami długo wyczekiwany urlop i tym razem chcecie spróbować swoich sił na jachcie? To świetny pomysł na beztroski wypoczynek, który dostarczy całej załodze wspaniałych doświadczeń. Wyczarterowanie jachtu za granicą nie jest trudne, pod warunkiem że wiesz, jak się do tego zabrać. Aby Ci to ułatwić, poznaj niezbędne zasady opisane w poniższej lekturze!

Wakacje na jachcie a termin rezerwacji

W tym przypadku należy trzymać się zasady: „Im wcześniej, tym taniej”. Zwłaszcza porty i mariny w basenie Morza Śródziemnego i Adriatyckiego skłonne są oferować klientom pokaźne zniżki za wcześniejszą rezerwację. Jeśli planujesz wakacje na jachcie z rodziną, wyczarteruj jacht co najmniej 6 miesięcy przed planowanym urlopem. Skorzystasz w ten sposób z lepszej oferty agencji czarterowej. W niektórych przypadkach może to być nawet -30%!

Jeśli decydujesz się na urlop w krajach egzotycznych (Madagaskar, Seszele, Malediwy, Karaiby), pamiętaj o jeszcze wcześniejszej rezerwacji. Ogromne zainteresowanie w sezonie (grudzień-luty) mobilizuje klientów do czarterowania jachtu z rocznym wyprzedzeniem.

Czy potrzebujesz uprawnień skippera?

Skipper to inaczej „kierowca” na wynajętym jachcie. To oczywiste, że żadna agencja czarterowa nie wynajmie swojego jachtu osobie bez patentu żeglarskiego. Dlatego masz dwie opcje – posiadanie uprawnień polskich (honorowane i wysoko cenione na świecie) lub czarter jachtu wraz ze skipperem. Ta druga opcja wcale nie jest uznawana za fanaberię, bo świadczy o zdrowym rozsądku i pozwala na uniknięcie ryzyka spowodowanego manewrowaniem jachtem w czasie żeglugi.

Jeśli mowa o dołączeniu innych osób do załogi, warto wspomnieć o dodatkowych opcjach. Skipper to w zasadzie obowiązkowa osoba dla tych, którzy nie mają swoich uprawnień żeglarskich. Dodatkowo możesz wyczarterować jacht z kucharzem, a nawet opiekunką do dzieci. Coraz więcej rodzin celuje w komfortowe wakacje, a koszty z nimi związane schodzą na dalszy plan. Agencje czarterowe oczywiście są w stanie zaspokoić te potrzeby.

Jaką jednostkę wybrać do żeglugi morskiej?

Skoro już mowa o komforcie warto przyjrzeć się poszczególnym jednostkom, które możesz wyczarterować. Dla rodzin z dziećmi (bez względu na ich wiek) świetną opcją jest katamaran. Dlaczego? To jacht wyposażony w dwa kadłuby, większą przestrzeń na pokładzie i pod nim, dodatkowe akcesoria podnoszące komfort żeglugi. Co więcej, jachty dwukadłubowe są stabilniejsze na wysokich falach i nie „bujają się” na boki. Ma to znaczenie zwłaszcza dla tych urlopowiczów, którzy celują w spokojny rejs bez dodatkowych „przygód” na morzu.

Klienci bardziej doświadczeni w żegludze lub wypoczywający w mniejszym gronie (para lub grupka znajomych) chętnie sięgają po jachty jednokadłubowe. Można w nich doświadczyć warunków morskich w większym stopniu. Taka jednostka jest mniej odporna na przechył, dlatego oddaje warunki panujące na morzu w większym stopniu niż katamaran czy trimaran.

Cena czarterowania jachtu za granicą

Zakres cenowy wypożyczenia jachtu za granicą zależy od rodzaju jednostki, terminu, czy dodatkowego wyposażenia. Zwykle jednak wyczarterowanie jej na tydzień oznacza koszt od kilkuset euro (jachty jednokadłubowe) do nawet kilkunastu tysięcy euro (prawdziwe „hotele na wodzie” z pełną załogą). Poza tym cena czarterowanej jednostki to nie wszystko, za co przyjdzie zapłacić. Agencje udostępniające jachty pobierają dodatkowe opłaty w formie:

  • kaucji zwrotnej na wypadek powstania uszkodzeń na i pod pokładem – w zależności od rodzaju jachtu od 1 000 euro.
  • transit loga (pakiet czarterowy) – to opcja zawierająca inspekcję podwodną kadłuba, sprzątanie jachtu (na nic się zda Wasze sprzątanie po rejsie), dodatkowe wyposażenie w postaci pościeli, czy powitalnej butelki wina. Koszt rozpoczyna się od 100 euro.
  • prawa do pływania po wodach danego kraju – kilkanaście euro.
  • opłaty turystycznej – zwykle 1 euro dziennie za osobę.

Czarterowanie jachtu i urlop na morzu to świetny sposób na wspólne wakacje. Dzięki wcześniejszemu planowaniu nie zaskoczą Cię dodatkowe opłaty czy konieczność bookowania jachtu ze sporym wyprzedzeniem. Teraz wystarczy tylko ustalić termin urlopu i wyczarterować jacht!

Partner artykułu: Sklep żeglarski Maristo.pl