ubezpieczenie komunikacyjne

Każdy samochód dopuszczony do poruszania się po drogach musi posiadać ubezpieczenie OC. Obowiązek wykupienia takiej polisy spoczywa na właścicielu pojazdu. Część osób godzi się na warunki oferty, która pierwsza wpadnie im w ręce, inni poświęcają poszukiwaniom więcej czasu. Jeśli zależy nam na korzystnej cenie, zwróćmy uwagę na wpływające na nią czynniki. O co możemy zadbać? A na co nie mamy żadnego wpływu? Sprawdźmy to.

Co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC to podstawowa ochrona dla każdego samochodu, który został zarejestrowany w odpowiednim urzędzie. Stanowi produkt obowiązkowy. Brak posiadania takiej polisy wiąże się z kosztownymi konsekwencjami – wysokość zależy od liczby dni, w czasie których auto nie było objęte OC. Mimo że zakres działania zawsze jest taki sam, co określa odgórnie ustawa, oferty w poszczególnych towarzystwach zazwyczaj różnią się wysokością składek. Można to sprawdzić przykładowo na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/0.html. Co ważne, cena polisy wyliczana jest na podstawie czynników, które firmy ustalają dowolnie. Natomiast często można spotkać się z kilkoma kryteriami powtarzającymi się regularnie. Na większość z nich nie mamy bezpośredniego wpływu, resztę jesteśmy w stanie kontrolować do pewnego stopnia. Jednak w żadnym przypadku nie zabrania nam to poszukiwań najkorzystniejszej oferty.

Informacje o kierowcy – co będzie ważne?

Towarzystwa ubezpieczeniowe do obliczenia składki OC biorą pod uwagę informacje dotyczące samego właściciela samochodu. Co jest dla nich ważne? Główne czynniki to:

  • wiek kierowcy, który zazwyczaj przekłada się na lata spędzone za kierownicą – im większe doświadczenie, tym można liczyć na niższą cenę ubezpieczenia;
  • miejsce zamieszkania – w większych miastach, gdzie natężenie ruchu przez większość czasu jest wysokie, można spodziewać się częstszych stłuczek czy wypadków, dlatego to mieszkańcy spokojniejszych okolic mogą cieszyć się korzystniejszą polisą;
  • stan cywilny – co ciekawe, osoby w związkach małżeńskich z dziećmi uważane są za bardziej ostrożne na drogach, co przekłada się na mniejsze ryzyko dla firm ubezpieczeniowych.

Młodzi kierowcy statystycznie powodują więcej wypadków niż ci doświadczeni. Z tego powodu ubezpieczyciele umieszczają ich w grupie ryzykownych klientów, co przekłada się na znacznie wyższe ceny OC. Jeśli takim kierowcom zależy na niższej składce, rozwiązaniem staje się zostanie współwłaścicielem samochodu wraz z osobą znacznie bardziej obytą na drogach.

W przypadku miejsca zamieszkania towarzystwa ubezpieczeniowe przeprowadzają własne badania, prowadzą statystyki i monitorują sytuację na drogach tak, aby móc dokładnie ocenić ryzyko poruszania się samochodem po konkretnych terenach. Na tej podstawie zostają obliczane ceny OC dla poszczególnych kierowców.

Stan samochodu i nie tylko. Co się liczy?

Kolejną grupą czynników, branych pod uwagę przy wyliczaniu składki, jest ta dotycząca samochodu. Niemałe znaczenie mają marka i model pojazdu. Firmy czerpią informacje ze statystyk opisujących niebezpieczne sytuacje, do których doszło z udziałem konkretnych aut – przykładowo to właściciele BMW mogą spodziewać się wyższych składek. Kolejnym czynnikiem jest wiek samochodu, który często przekłada się na gorszy stan techniczny i wyższy przebieg (również brany pod uwagę w obliczaniu składki).

Jedną z ważniejszych rzeczy dla ubezpieczycieli jest pojemność silnika. Jego większa moc często zostaje chętnie wykorzystywana przez fanów szybkich prędkości, co z kolei wpływa bezpośrednio na stwarzanie ryzyka na drogach. A zatem w oczach firm wypłacających odszkodowania większa pojemność silnika równa się większym stratom, do których może dojść po niezachowaniu wystarczającej ostrożności za kierownicą. Gdy zależy nam na niższej składce, a przykładowo planujemy zakup nowego samochodu, pamiętajmy właśnie o tym kryterium, ponieważ możemy mieć na nie wpływ.

Co w przypadku AC? Jakie są kryteria przy obliczaniu składki?

Oprócz obowiązkowego OC możemy zdecydować się na polisy dodatkowe o rozszerzonym zakresie ochrony. Wówczas do obliczenia składki liczą się kolejne czynniki, np. miejsce parkowania. To kryterium jest istotne dla ubezpieczycieli, ponieważ przekłada się na mniejsze lub większe szanse kradzieży pojazdu czy jego zniszczenie. Każda firma może mieć własne ustalenia w tej kwestii, dlatego warto zapoznać się dokładniejszymi informacjami. Na rynku spotkamy się też z braniem pod uwagę rodzaju zabezpieczeń antywłamaniowych, ale nie tylko.

Czy da się zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Istnieje kilka sposobów na to, aby umiejętnie zaoszczędzić na składce ubezpieczenia OC. Po pierwsze należy być naprawdę uważnym uczestnikiem ruchu drogowego. Kierowcy mogący pochwalić się bezszkodową jazdą są często „nagradzani” przez towarzystwa ubezpieczeniowe i mogą liczyć na zniżki – w niektórych miejscach mogą one sięgać nawet 60%. Oczywiście, na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, jednak nadal ważne jest zachowanie uważności i ostrożności na drodze, a także dbanie o bezpieczeństwo, nie tylko własne. Należy mieć to na uwadze, gdy zależy nam na niższej składce, a warunki umowy nam odpowiadają i nie chcemy zmieniać firmy. Co więcej, długoletnia współpraca z danym towarzystwem ubezpieczeniowym również może okazać się dla nas korzystna. Zdarza się, że lojalni klienci dostają specjalne przywileje w postaci kolejnych zniżek. Innym sposobem na zaoszczędzenie jest opłacenie składki jednorazowo, a nie z pomocą kilku lub kilkunastu rat. Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele oferują niższą cenę, jeśli wykupimy polisę online.

Artykuł sponsorowany