Fani jazdy na hulajnodze nie poprzestają zwykle jedynie na stosowaniu jej do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Coraz większą popularnością cieszą się te hulajnogi, które pozwalają na jazdę wyczynową. Określa się je mianem hulajnóg freestylowych lub używanych po prostu do skakania i wykonywania różnego rodzaju trików. Tego rodzaju sprzęt musi być oczywiście profesjonalnie zaprojektowany i w przeciwieństwie do tradycyjnej wersji – niezwykle mocny. Jak go wybrać?

Hulajnoga do skakania – różne rodzaje i modele

Zakup pierwszej, wyczynowej hulajnogi należy zacząć od przeglądu dostępnych na rynku możliwości i oczywiście od zdobycia przynajmniej minimum wiedzy w zakresie tego, czym powinna się ona wyróżniać. Tego typu pojazd nie jest tworzony z myślą, o równych chodnikach i jeździe rekreacyjnej, a ze świadomością tego, że będzie on używany na skateparkach i miejskich przeszkodach, dlatego jego parametry i solidność muszą być do tego przystosowane.

Profesjonalna hulajnoga do skakania:

  • Musi posiadać odpowiednie wzmocnienia, dzięki którym nie straszne jej będą skoki z większych wysokości, mocne upadki czy uderzenia o różne nawierzchnie
  • Powinna mieć wzmocnione obrzeża, tak, by nie przecierała się podczas skoków np. po krawędziach murków czy poręczach przystosowanych pod hulajnogi na skateparkach
  • Wyróżnia się dużą wytrzymałością wynikającą z materiałów, z jakich ją wyprodukowano. Tu ważne są np. aluminiowe stopy i precyzyjnie wykończona, wysokogatunkowa stal. Osobno należy zwrócić uwagę na lekką konstrukcję – im większa masa sprzętu, tym trudniej będzie na nim wykonywać akrobacje
  • Posiada ergonomiczne kształty, odpowiednio szeroki deck do stania na niej (znoszący duże obciążenia), dobrze wyprofilowaną kierownicę z rączką powleczoną materiałem bezpiecznym dla dużych nacisków.
  • Ma solidne hamulce i niezwykle mocne koła (miękkie lub twarde), na których będzie się opierał cały przyszły ciężar jej skoków. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na średnicę kół: im większa, tym hulajnoga osiągać będzie wyższe prędkości (co nie zawsze jest wskazane!).
  • Jest dopasowana do wieku i wagi osoby, która będzie z niej korzystać

Przed zakupem warto zapoznać się z aktualnymi rankingami hulajnóg do skakania. Corocznie lista producentów i modeli zmienia się, wraz z dokładaniem do konstrukcji sprzętu nowych technologii, usprawnień i pomysłów, które sprawiają, że korzysta się z nich jeszcze wygodniej. Dziś popularne są np. modele Abec, Movino Slave Blue, Maddgear Mgp, Indiana X2, Ethic Erawan, Movino Elite Teal, Black Dragon, Micro Sprite czy Micro Maxi Deluxe.