Nurkowanie jest aktywnością dla osób, które lubią wyzwania i dobrze czują się w wodzie. Aby zostać nurkiem nie musisz dysponować wyjątkową siłą i muskulaturą, ponadprzeciętną kondycją czy olimpijskimi umiejętnościami pływackimi!

To, co do tej pory zdarzało Ci się uprawiać podczas urlopu w Egipcie, Chorwacji czy Grecji to snorkelling. Było świetnie, prawda? To wyobraź sobie, że pływanie tuż pod powierzchnią wody z maską i rurką to tylko namiastka emocji, które może dać Ci prawdziwe nurkowanie. Kurs nurkowy Freediving lub Scuba Diving otworzy przed Tobą nowe możliwości eksplorowania podwodnego świata. Zacznijmy jednak od początku!

Jakimi warunkami fizycznymi i umiejętnościami pływackimi trzeba dysponować, by móc myśleć o zrobieniu kursu nurkowania?

Rozpoczęcie kursu nurkowania – wymagane umiejętności pływackie

Warunkiem koniecznym do bezpiecznego i satysfakcjonującego nurkowania jest Twoje dobre samopoczucie w wodzie. Nie sugerujemy, że musisz się w niej czuć jak ryba, ale zdecydowanie powinieneś ją lubić. Jeśli przeraża Cię wizja pełnego zanurzenia, a dodatkowo nie znosisz zamkniętych przestrzeni – nurkowanie może Ci się po prostu nie spodobać.

Wysokie umiejętności pływackie nie są niezbędne do efektywnego nurkowania, choć im lepiej pływasz, tym pewniej będziesz się czuć podczas zajęć. Już podstawowe umiejętności, pozwalające Ci na swobodne przepłynięcie kilku długości basenu to gwarancja, że podczas nurkowania nie będziesz musiał skupiać się na poruszaniu pod wodą. Dzięki temu z nurkowania wyciśniesz maksimum przyjemności!

Aby przystąpić do kursu nurkowania musisz zdać basicowy test z pływania, podczas którego przepłyniesz dowolnym stylem lub bezstylowo 200 metrów bez płetw lub 300 metrów z płetwami. Dodatkowo będziesz musiał udowodnić, że znasz się na… leżeniu! Częścią testu pływackiego jest bowiem również wykazanie umiejętności leżenia na wodzie przez minimum 10 minut (ruszanie rękami i nogami jest dozwolone).

Czy warunkiem rozpoczęcia kursu nurkowego jest wysoka sprawność fizyczna?

Nurkowanie nie pyta Cię ani o obwód bicepsa, ani o to, ile jesteś w stanie wycisnąć na klatę. Nie musisz również biegać sprintów czy maratonów. Do nauki nurkowania wystarczy przeciętna kondycja, która pozwala Ci na bezproblemowe funkcjonowanie na co dzień.

Myślisz o kursie nurkowania? By do niego przystąpić wystarczy średnia kondycja fizyczna. Jeśli jednak połknąłeś nurkowego bakcyla i myślisz o rozwijaniu swoich umiejętności we Freedivingu lub Scuba Divingu – warto skonsultować ten pomysł z doświadczonym instruktorem, który podpowie Ci co i jak trenować, by poprawić kondycję. Większa wydolność i wytrzymałość organizmu przełożą się na efektywniejsze i dłuższe zanurzenia.

Pamiętaj, że każda nowa aktywność fizyczna wymaga wcześniejszego skontrolowania własnego zdrowia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Na szczęście w przypadku nurkowania lista dolegliwości, które mogą pokrzyżować Twoje plany, jest stosunkowo krótka.

Przeciwwskazaniem do nurkowania są przede wszystkim: astma i niewydolność oddechowa, choroby serca, choroby psychiczne oraz ciąża. Osoby po operacjach musza przedstawić zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nurkowania.

Źródło: deepspot.com

Umiesz nurkować? Czy wiesz, dlaczego warto sprawdzić i uzupełnić swoje umiejętności oficjalnym kursem nurkowania?

Masz już za sobą pierwsze zejście pod wodę? A może nurkowałeś już wielokrotnie i właśnie dojrzałeś do podjęcia decyzji o zapisaniu się na kurs nurkowania? Świetnie! Profesjonalny kurs nurkowy pozwoli Ci zweryfikować własne umiejętności oraz opanować zasady bezpiecznego i satysfakcjonującego nurkowania.

To również pierwszy krok do nurkowania na wyższych poziomach zaawansowania. Zdobywanie kolejnych stopni nurkowych otworzy przed Tobą możliwość realizacji kursów specjalistycznych i doskonalących konkretne umiejętności. Marzysz o nurkowaniu wrakowym, jaskiniowym lub nocnym? Zacznij od zrobienia kursu OWD (Open Water Diver), a potem zdecydujesz, co dalej.

W najlepszych centrach nurkowych masz do wyboru minimum kilka kursów na różnych poziomach zaawansowania. Wszystkie prowadzone są przez doświadczonych, certyfikowanych instruktorów posiadających odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do prowadzenia poszczególnych kursów.

Czym różnią się kursy nurkowania Freediving i Scuba Diving oraz który z nich jest lepszy dla początkujących nurków?

We wstępie wspomnieliśmy o Freedivingu i Scuba Divingu. Czas rozłożyć te podstawowe rodzaje nurkowania na czynniki pierwsze i obalić jeden z najczęściej powtarzanych mitów na ich temat.

Freediving to nurkowanie na zatrzymanym oddechu, nazywane również nurkowaniem bezsprzętowym. Freediver schodzi pod wodę wyposażony wyłącznie w okulary i płetwy, na tak długo, na ile jest w stanie bezpiecznie wstrzymać oddech.

Początkujący Freediverzy szukają pod wodą głębokiego wyciszenia, ale zawodowi nurkowie udowadniają, że to niezwykle dynamiczna dyscyplina! Rekordziści potrafią zatrzymać oddech na ponad 10 minut i zanurkować w tym czasie na głębokość ponad 100 metrów. Imponujące, prawda?

Scuba Diving to nurkowanie z akwalungiem, czyli butlą i maską umożliwiającymi oddychanie pod wodą. Długość nurkowania zależy tutaj od Twojej kondycji i… pojemności butli. Pod wodą przebywasz dłużej, bez konieczności wynurzania się, dzięki czemu masz więcej swobody w eksplorowaniu podwodnego świata.

A co z tym mitem do obalenia? Freediving nie jest wstępem do nurkowania czy opcją dla mniej wtajemniczonych! Podobnie jak Scuba Diving nie jest opcją dla bardziej zaawansowanych. To po prostu dwie podstawowe metody nurkowania.

Źródło: deepspot.com

Centrum nurkowe Deepspot prowadzi kursy nurkowe kończące się certyfikatami

Czas na znalezienie miejsca, w którym wszystko kręci się wokół nurkowania. Centrum nurkowe Deepspot to symulator warunków nurkowych, najnowocześniejszy i najgłębszy basen w Europie. Obiekt jest przystosowany zarówno dla początkujących nurków, jak i tych, którzy pierwsze zanurzenie mają już za sobą i chcą rozwijać swoje umiejętności w ramach profesjonalnych kursów.

Zarówno autorskie kursy nurkowania Deepspot (m.in. Deepspot Scuba 18m, Deepspot Free 20m), jak i certyfikowane kursy nurkowania w Deepspot (Kurs nurkowania OWD) prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów.

Gotów na pełne zanurzenie?