Ćwiczenia jogi może wykonywać każdy z nas. Taka aktywność fizyczna ma całe mnóstwo zalet, pozwala nam się zrelaksować, odprężyć, pozbyć nagromadzonego stresu, zbudować większą siłę fizyczną, a także ujędrnić swoje ciało. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć jogi to koniecznie musisz pamiętać o motywacji. Najlepiej wyznacz sobie 21- dniowe wyzwanie podczas którego każdego dnia będziesz wykonywać ćwiczenia z jogi, które pozwolą Ci zweryfikować czy ten sport jest dla Ciebie, czy może to kompletnie nie Twoja bajka. Jak wygląda joga dla początkujących i od których pozycji warto zacząć? Zaraz to sprawdzimy!
Joga dla początkujących
Pierwsze zajęcia jogi wcale nie muszą być trudne i wyczerpujące. W jodze najważniejsze jest znalezienie swojego poziomu i dostosowanie do niego wszystkich figur. Jeśli do tej pory przerażały Cię pozycje udostępniane w socjal mediach to szybko o nich zapomnij i rozpocznij własną przygodę z wyciszaniem. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia zajęć z jogi jest zbliżenie się do maty treningowej. Jeśli nie masz odwagi na rozpoczęcie treningu wśród licznej grupy to spróbuj wykonać kilka prostych zadań w swoim zaciszu domowym.
Aktywność, od której najczęściej zaczynają się ćwiczenia nazywa się ” pozycją dziecka”. Aby ją przyjąć klękamy na podłodze tak, aby duże palce u stóp stykały się ze sobą a kolana były rozłożone na szerokość bioder. Następnie siadamy na łydkach i prostujemy kręgosłup. Wraz z wdechem unosimy ręce do góry, a podczas wydechu pochylamy się w przód. Czoło opieramy na macie a ręce wyciągamy do przodu. W tej pozycji pozostajemy przez około minutę i staramy się wziąć około 15 głębokich oddechów.
Proste? No jasne, że tak! Pozycja dziecka świetnie pomaga na stres i zmęczenie, a paniom przynosi ulgę podczas bóli menstruacyjnych. Z niej możemy łatwo przejść do kolejnych pozycji, takich jak:
- Koci grzbiet – klękamy na macie podpierając się dłońmi tworząc między udami a kręgosłupem kąt prosty. Podczas wydechu wyciągamy kręgosłup ku górze a głowę chowamy między rękami, na wdechu zaś ściągamy kręgosłup do dołu, a głowa wędruje w górę;
- Pies z głową w dół – opieramy się na macie całymi dłońmi i stopami, a następnie wypychamy miednicę do sufitu. Podczas tej pozycji rozluźniamy głowę, możemy też wykonać nią kilka ruchów do boków;
- Pozycja deski – klękamy na macie, dłonie rozstawiamy na szerokość barków i przenosimy na nie ciężar. Podczas wdechu unosimy kolana do góry i przenosimy ciężar ciała na dłonie i palce u stóp.
To tylko kilka przykładowych ćwiczeń, które bez obaw możemy praktykować w swoim zaciszu domowym. Sprawdź sama czy joga jest dla Ciebie i znajdź nową pasję na długi czas!