Przeprowadzka nie tylko wiąże się ze sporymi emocjami, ale też jest ogromnym wyzwaniem logistycznym. Szczególnie wielu problemów może przysporzyć pakowanie mniejszych przedmiotów – naczyń, książek, zabawek, przyborów kosmetycznych i kuchennych lub ubrań. Jak odpowiednio zabezpieczyć je na czas transportu do nowego lokum? Wyjaśniamy to w nowym poradniku.

Kartony przeprowadzkowe – dlaczego warto kupić?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii – tego, w co spakować swój dobytek przed przeprowadzką. Większość z nas idzie w tym temacie na łatwiznę, korzystając z kartonów otrzymanych np. w osiedlowym sklepie. To rozwiązanie nie jest jednak najlepsze – i to z co najmniej dwóch względów. Problemy zaczynają się już na etapie znalezienia opakowań o dobrej wielkości. Kartony używane w sklepach spożywczych są zdecydowanie za małe, by wygodnie pomieścić w nich np. książki.

Kolejna trudność wiąże się z wytrzymałością pudeł. Są one produkowane jako zbiorcze produkowania produktowe i mają słabe dno, które może zarwać się pod ciężarem spakowanych rzeczy. Wyjątek stanowią kartony do alkoholu lub przetworów owocowych i warzywnych, ale te zazwyczaj dostępne są tylko w małych rozmiarach. Takich problemów można jednak łatwo uniknąć, kupując kartony przeprowadzkowe. Ich duże wymiary (nawet 49x30x46 cm) oraz wytrzymałość tektury dają gwarancję, że sprawdzą się nawet do przewiezienia najcięższych i największych przedmiotów. Zamówicie je na https://paxit.pl/kartony/kartony-transportowe/przeprowadzkowe.

Pudła przeprowadzkowe – jak się do nich spakować?

Oczywiście dobór odpowiednich pudeł to za mało, by mieć pewność co do tego, że przeprowadzka przebiegnie sprawnie. By nie spotkały was przykre niespodzianki i stres, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • właściwa kolejność: najpierw spakujcie rzeczy, z których korzystacie rzadko lub sezonowo – np. sprzęt sportowy lub meble balkonowe, na koniec zostawiając wszystko, czego używacie na co dzień;
  • tylko to, co potrzebne: przeprowadzka to dobra okazja, by przyjrzeć się zgromadzonym w domu rzeczom i zastanowić się, czy na pewno będziecie z nich korzystali. Jeśli nie – wyrzućcie je, sprzedajcie lub oddajcie komuś potrzebującemu;
  • grupowanie rzeczy: by ułatwić sobie późniejsze rozpakowywanie, wszystkie przedmioty pakujcie grupami (np. ubrania, książki, artykuły kuchenne, domowa elektronika itp.);
  • odpowiednia waga: dbajcie o to, by żaden karton nie był zbyt ciężki. Dzięki temu przeniesiecie go bez wysiłku i obaw o zarwanie dna;
  • zabezpieczenie: wypełnienie z folii bąbelkowej lub papieru zabezpieczy przedmioty w kartonach przed uszkodzeniem podczas transportu. Na kartony ze szkłem lub elektroniką naklejcie ponadto ostrzegawcze naklejki.

Jak przewieźć kartony przeprowadzkowe?

Zapakowane kartony przeprowadzkowe należy jeszcze przewieźć do nowego mieszkania. Jeśli jest ich mało, możecie użyć auta osobowego. Zwykle jednak liczba bagaży wymusza skorzystanie z większego pojazdu. Zamiast zużywać paliwo na kilka kursów, lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się przeprowadzkami. W ten sposób zaoszczędzicie czas i energię, ale też zyskacie pewność, że kartony wraz z zawartością dotrą na miejsce w dobrym stanie.