Trytytka, czyli inaczej opaska zaciskowa, to doskonały przedmiot, który na co dzień może uratować nas z wielu opresji i pomóc w naprawianiu drobnych usterek w naszym domu. Ta elastyczna obejma podsiada wbudowany mechanizm zębatkowo – zapadkowy, który umożliwia trwałe i szybkie złączenie dwóch osobnych elementów. Najczęściej jest wykorzystywana do spinania kabli elektrycznych, jednak policja i wojsko często wykorzystują ten drobny przedmiot jako imitację kajdanek. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?
Trytytka od A do Z
Trytytka ma prostą i nieskomplikowaną budowę. Ten drobny element stanowi zarówno obejmę zaciskową, jak i zębatkę zabezpieczającą przed otworzeniem. Opaska zaciskowa posiada z jednej strony główkę, z drugiej zaś drobne zwężenie, które umożliwia bezproblemowe i szybkie przewleczenie. Aby móc w poprawny sposób wykorzystać trytykę należy przewlec węższą część taśmy przez główkę, wówczas umieszczona w niej zapadka blokuje możliwość cofnięcia opaski zaciskowej, a powstały ścisk może być jedynie mocniejszy.
Mimo ogromnej siły, z jaką zapadka przytrzymuje taśmę w odpowiedniej szerokości, wsuwanie odbywa się bez najmniejszego problemu. Usunięcie trytytki może odbyć się za pomocą jej przecięcia. W środowisku domowym możemy wykorzystać trytyki na wiele sposobów. Ta drobna opaska zaciskowa świetnie sprawdzi się do mocowania maty dekoracyjnej na balkonie, jako sposób szybkiego przymocowania banerów reklamowych do ogrodzenia, a także przy łączeniu kołpaków z kołami w naszym samochodzie. Jeśli opaski zaciskowe będą wystawione na niekorzystne działanie promieni słonecznych to powinniśmy wybrać te, w kolorze czarnym.
Czy można ponownie wykorzystać opaski zaciskowe?
Wydawać by się mogło, że trytyka stanowi niezawodny i sprawdzony produkt jednorazowego użytku, którego rozłączenie jest wręcz niemożliwe. Jednak już wiele lat temu odkryto skuteczny sposób na otworzenie trytytki bez szwanku i jej ponowne wykorzystanie. Taka czynność wymaga od nas ogromnego skupienia, a także igły lub małego śrubokrętu.
Aby rozłączyć opaskę zaciskową należy podważyć zapadkę i ostrożnie wysunąć taśmę z główki. Jeżeli uda nam się rozmontować trytytkę bez najmniejszego uszkodzenia to bez obaw możemy ją wykorzystać ponownie. Na rynku znajdziemy także opaski zaciskowe, które posiadają wbudowaną dźwignię, umożliwiającą ich otwieranie. Trytyki stanowią tani i podręczny produkt, który zawsze powinien znajdować się w naszym domu. Te małe przyrządy mogą nierzadko ułatwić naszą pracę i stworzyć pełny ścisk na długie lata.