Chcesz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze stacji ładowania samochodów elektrycznych? Nasz poradnik pomoże Ci podjąć decyzję. Oto lista najpopularniejszych typów, co wpływa na ich koszt i jak pomoże Ci ona w ładowaniu Twojego pojazdu elektrycznego.

Rozwój aut elektrycznych

W przeszłości stacje ładowania pojazdów elektrycznych nie były tak powszechnie dostępne jak obecnie. W Europie jest podobno około 100 tys. stacji ładowania, a około 100 tys. z nich jest publicznie dostępnych. W Polsce ładowarki powstały dość szybko w ciągu ostatnich kilku lat, ale liczby w naszym kraju są nadal dość szacowne. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, w ciągu ostatniego roku liczba stacji ładowania w Polsce wzrosła o 100%, natomiast liczba pojazdów elektrycznych podwoiła się.

W naszym kraju w tej chwili działa ponad 1148 punktów (646 stacji ładowania), w których można ładować pojazdy elektryczne. Jak wynika z raportu PSPA, najwięcej ładowarek znajduje się w największych miastach Polski, w tym w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu. Udział punktów ładowania prądem stałym (czyli tzw. szybkich ładowarek, czyli DC chargers) na polskim rynku jest jednym z największych w porównaniu do innych krajów europejskich. W momencie przeprowadzania badania 33% wszystkich punktów stanowiły ładowarki DC, natomiast 67% to ładowarki AC. Przewiduje się, że w najbliższych latach liczba punktów ładowania samochodów elektrycznych znacznie się powiększy. W jej ekspansji będą uczestniczyć nie tylko operatorzy stacji ładowania, ale także firmy naftowe i energetyczne. Rozbudowa stacji ładowania samochodów elektrycznych w punktach i obiektach publicznych to dziś fantastyczny wyróżnik i dodatkowe źródło przychodów. Ze sprzedaży usług ładowania można czerpać zyski.

Rodzaje stacji ładowania

Oprócz mocy i funkcji stacji ładowania samochodów elektrycznych, możemy je podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej wtyczki. Czas ładowania samochodu zależy od mocy stacji ładowania, mocy ładowarki znajdującej się na wyposażeniu pojazdu, a także od sposobu ładowania (ładowanie za pomocą prądu stałego lub zmiennego).

Ile kosztuje stacja ładowania?

Cena stacji ładowania zależy w większości od mocy stacji: im mocniejsza stacja, tym więcej kosztuje. Aby znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie stację ładowania, spójrz na naszą listę najlepszych stacji ładowania: najmocniejsze stacje ładowania to stacje ładowania o najwyższej cenie. Oprócz rodzaju stacji, musimy również wziąć pod uwagę koszt komercyjnych ładowarek w porównaniu do ładowarek domowych. Jeśli chcemy zainstalować własną stację ładowania, nie powinniśmy zajmować się instalacją samodzielnie, zamiast tego powinniśmy skorzystać z usług uprawnionego elektryka. Dodatkowo cena usługi instalacyjnej może się różnić w zależności od stopnia skomplikowania instalacji: wpięcia do skrzynki lub licznika, długości kabla, montażu zabezpieczeń czy dodatkowych prac remontowo-budowlanych. Przykładowo, stacja ładowania z łącznością Wi-FI lub GSM będzie droższa od standardowego modelu. Ponadto koszt stacji ładowania wzrośnie, jeśli będzie ona miała wszystkie nowoczesne dzwonki i gwizdki, takie jak stacje ładowania z kablami ładującymi, które ładują się szybciej lub dłużej.

Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się budowaniem stacji ładowania aut elektrycznych, to sprawdź ofertę dostępną na stronie https://www.tsg-solutions.com/pl/ladowarki-ev/