Szymon Bobrowski jest lubianym, polskim aktorem filmowym i telewizyjnym, o którym krąży w sieci ciekawa i zresztą prawdziwa historia związana z jego aktorskim wykształceniem. Przez długi czas on sam był przeciwny studiowaniu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wręcz nie wyrażał takiej chęci. Do podjęcia tego wyzwania zachęciła go sama Edyta Olszówka i wreszcie uległ, a następnie dostał się do filmówki i to za pierwszym razem, co wcale nie jest taką łatwą sztuką. Zaraz po ukończeniu studiów otrzymał swój pierwszy poważny angaż w poznańskim Teatrze, na którego deskach grał przez całe cztery sezony!

Szymon Bobrowski – w filmach i w teatrze

Na przestrzeni całej swoje kariery trwającej od ok 1993 roku, zagrał do dziś w kilkunastu filmach, kilkudziesięciu serialach telewizyjnych, realizował dubbing do czterech produkcji animowanych, grał na deskach teatrów stacjonarnych, telewizyjnych, a nawet w Teatrze Polskiego Radia.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoje role i nieszablonową budowę postaci. Pierwszą nominację do nagrody Telekamery Teletygodnia dla Najlepszego Aktora otrzymał w 2002 roku, drugą w 2014. Był również nominowany do Nagrody „Złota kaczka” miesięcznika Film, pierwszy raz w 2009 roku za najlepszą rolę męską w sezonie 2008/2009 w filmie „Złoty Środek” (Olafa Lubaszenki) oraz w 2012 za najlepszą rolę męską w filmie „Róża” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Filmy, w których zagrał to m.in. „Demony wojny według Goi”, „Prawo ojca”, „Ostatnia misja”, „Strefa ciszy”, kultowa „Samotność w sieci”, „Świadek koronny”, „Serce na dłoni”, „Niezawodny system”, „Róża”, „Bokser” czy „Powidoki”. Pojawił się na planie takich seriali jak „Ekstradycja 3”, „Pierwszy milion”, „Na dobre i na złe”, „Magda M”, „Twarzą w Twarz”, „Prawo Agaty”, „Klub szalonych dziewic”, „Lekarze”, „Lekarze po godzinach”, „Krew z krwi 2”, „Chyłka”.

W teatrze wystąpił m.in. w spektaklach: „Miłość w Saybrook”, „Imię”, „Księżyc i magnolie”, „Histerie miłosne”, „Boeing, Boeing”, „Językami mówić będą”, „Dotyk”, „Tajemna ekstaza”, „Letnicy”, „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Nad złotym stawem”, „ Zdaniem Anny”, „Królowa piękności”, „Czajka”, „Zimowa opowieść” czy „Swidrygajłow”. Osobno, wspomnieć też trzeba role w Teatrze telewizji (np. „Wróg ludu”, „Willa szczęścia”, „Wampir”) i Teatrze Polskiego Radia (np.”Bitwa nad jeziorem Smęt”, „Pif-paf”, „Pan Muchol” czy „Artur Rubinstein. Pamiętniki muzyczne”).

Ciekawostka: Odcisk dłoni aktora znajduje się w Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.