Urodzony w 1976 roku w Rybniku Robert Korólczyk, jest znanym, polskim artystą kabaretowym, który często pojawia się na telewizyjnych ekranach również w roli prezentera. Większość polskich widzów kojarzy go doskonale jako charyzmatycznego i przezabawnego współtwórcę Kabaretu Młodych Panów, wcześniej działającego również pod skrzydłami kabaretów Nic oraz DuDu.

Robert Korólczyk – kariera i rozpoznawalność

Artysta, dzięki swoistemu poczuciu humoru i umiejętności docierania do widzów prostotą przekazu i jego zabawną formą, chętnie goszczony jest w mediach, a wywiady z nim czyta się z zapartym tchem. To właśnie w jednym z nich, dla „Gazety Wyborczej” w 2006 roku, powiedział „Można iść w różnych kierunkach – robić wrażenia na kabaretach albo na publiczności”. To „albo” wywołało swojego czasu wiele zamieszania, a postać Korólczyka stała się dla prasy tym ciekawsza. Od lat sam tworzy teksty do swoich kabaretowych występów, a ich wydźwięk nacechowany jest wysmakowanym poczuciem humory, dużą porcją autoironii i dystansu do wszystkiego tego, co nas otacza.

Pracował m.in. jako dyrektor artystyczny Rybnickiej Jesieni Kabaretowej „Ryjek”, ale i prowadzący znane imprezy kabaretowe w tym Świrek i Larmo. Na swoim koncie ma również występy telewizyjne, np. w 2007 roku, w roli prowadzącego teleturniej „Czy jesteś mądrzejszy od 5-klasisty?” (emisja w TV PULS). W roku 2015 zaczął razem z Mariuszem Kałamagą i Ewą Błachnio prowadzić popularną audycję radiową „Poliż temat” w RMF FM. Jest również, od 2018 rok prowadzącym program Gwiazdy Kabaretu w TV4. Jego obycie zarówno z mikrofonem, jak i światem kabaretu sprawia, że doskonale sprawdza się jako konferansjer, który autentycznie bawi publikę, zamiast być tylko przerywnikiem dla występów kolejnych artystów. Do niego również należała rola prowadzącego koncert „Gramy dla Śląska” (Polsat, 4 lipca 2020), którą dzielił razem z Krzysztofem Ibiszem.

Artysta niewiele mówi o samym sobie, a i w internecie trudno jest znaleźć szczegółowe informacje na jego temat. Ma wprawdzie profil na Instagramie, na którym można obserwować jego nowe zdjęcia, ale wyraźnie widać, że lepiej czuje się na scenie niż na łamach mediów społecznościowych. Jego profil śledzi ponad 6000 followersów, a Korólczyk umieszcza na nim fotografie ze swoich ról, inscenizacji kabaretowych, występów, i programów, które prowadzi. Nutka życia prywatnego przewija się na nim w niewielu miejscach.

Prywatnie jest żonaty i ma syna Macieja, lubi wędkowanie i chętnie spędza czas nad wodą.