Choć wciąż należą do rzadkich widoków, to jednak stają się coraz bardziej powszechne. Samochody bez prawo jazdy zdecydowanie wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które nie posiadają prawa jazdy i chcą poruszać się po polskich drogach w najwygodniejszy, możliwy sposób. Mini car, czyli samochód nie wymagający uprawnień kierowcy to czterokołowy pojazd, do którego na raz mogą wsiąść dwie osoby i jechać z prędkością nie przekraczającą 45 km/ h. Ile kosztuje zdobycie kompetencji na taki pojazd i kto może zostać jego użytkownikiem? Przekonajmy się! 

Samochody bez prawa jazdy – kto na tym skorzysta? 

Samochód to najwygodniejszy sposób poruszania się po ruchu drogowym. Oprócz tej metody możemy korzystać z tradycyjnych busów, autobusów, tramwajów, a także życzliwości drugich osób, które zdecydują się nas podwieźć. Jeśli jednak zadecydowaliśmy, że to dobry moment, aby stać się posiadaczem własnego czterokołowca i spokojnie podróżować niemal przy każdej pogodzie to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli zrealizować to marzenie. 

Mini cary czyli samochody bez prawa jazdy dzielimy na dwie kategorie. Lżejsze ( do 350 kg) rozwijają maksymalną prędkość wynoszącą 45 km/ h, a ich moc wynosi 4 kw. Taki pojazd może prowadzić każdy, kto zdobył prawo jazdy kategorii AM. Ten dokument może uzyskać osoba, która ukończyła 14 rok życia. Aby zdobyć kategorię AM nie trzeba przechodzić skomplikowanych kursów, obowiązujących do uzyskania kategorii B. Wystarczy jedynie odbyć 10 godzinne szkolenie, połączone z 10 godzinną teorią – cena za ten zakres wynosi około 700 zł – i przystąpić do egzaminu państwowego w WORDzie. Osoby niepełnoletnie oprócz zaświadczenia od lekarza powinny posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na odbycie kursu. 

Drugą kategorią mini carów są pojazdy ciężkie, których waga wynosi od 350 kg do 550 kg. Aby móc prowadzić taki pojazd należy mieć prawo jazdy kategorii B1, które bez problemu zdobędziemy po ukończeniu 16 roku życia. Uprawnienia na tę kategorię poprzedza kurs, podczas którego realizowane są zajęcia teoretyczne i praktyczne w wymiarze 30 godzin. Cena za kurs waha się pomiędzy 1300 a 1400 zł. Po odbyciu szkolenia osoba chętna powinna zgłosić się do wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego i odbyć egzamin państwowy. Samochody, które możemy prowadzić na podstawie kategorii B1 są znacznie szybsze, bowiem osiągają prędkość nawet do 100 km/ h, a ich moc wynosi maksymalnie 15 kw czyli w granicach 20 koni mechanicznych. 

Jeśli do tej pory podróżowałeś jedynie skuterem to śmiało przerzuć się na własny czterokołowy pojazd i urządzaj długie wycieczki bez względu na pogodę!