Opony zimowe to specjalnie zaprojektowana mieszanka, która zapewnia odpowiednią przyczepność nie tylko na śliskiej i mokrej nawierzchni, ale również przy niskich temperaturach. Kiedy warto zatem dokonać sezonowej wymiany opon? Czym kierować się przy wyborze opon zimowych? Odpowiadamy.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Opony zimowe jak wspomniano we wstępie to mieszanka, która gwarantuje odpowiednią przyczepność w zimowych warunkach, czyli zarówno przy niskich temperaturach, jak i na śliskiej, czy mokrej nawierzchni. Kiedy warto zatem dokonać zmiany opon na zimowe? Otóż, istotne jest przede wszystkim to, by nie czekać z tą czynnością do pierwszych opadów śniegu, ponieważ warunki na drodze pogarszają się znacznie wcześniej. Wynika to z faktu, że jesienią występują znaczne różnice w temperaturach w ciągu dnia i w nocy, kiedy to mogą pojawić się nawet przygruntowe przymrozki. Letnia mieszanka przy niskich temperaturach twardnieje co powoduje, że przyczepność auta znacznie się pogarsza. Bezpośrednio wpływa to zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort prowadzenia pojazdu.

Na co zwrócić uwagę kupując opony zimowe?

Decydując się na zakup opon zimowych należy pamiętać nie tylko o prawidłowym doborze ich rozmiaru, ale przede wszystkim o parametrach, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, jak i komfortu jazdy. Chodzi w tym przypadku miedzy innymi o przyczepność na mokrej nawierzchni, poziom hałasu, czy zużycie paliwa. Informacje te producenci opon zobowiązani są zamieszczać na etykietach swoich produktów, a jednolite oznaczenia ułatwiają porównywanie ze sobą poszczególnych opon. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie opon zimowych? Otóż, dobrym rozwiązaniem może być wybór ogumienia renomowanych producentów, co gwarantuje wysoką jakość wykonania. Istotne może być także zweryfikowanie opinii na temat konkretnych firm, czy modeli, ponieważ są one obecnie dostępne w Internecie.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybierając odpowiedni czas na zmianę opon można nie tylko zadbać o własne bezpieczeństwo, ale również uniknąć kolejek na wulkanizacjach. Istotny jest także zakup odpowiednich opon zimowych, co wymaga doboru właściwych parametrów.