Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że regularne wykonywanie aktywności fizycznej jest nie tylko korzystne dla naszej sylwetki, ale też dla zdrowia. Do codziennego ćwiczenia wcale nie potrzebujemy drogich i zaawansowanych sprzętów – wręcz przeciwnie – niektóre pozycje możemy bez trudu wykonywać w swoim zaciszu domowych. Jedną z ciekawszych propozycji dla naszych mięśni są pompki diamentowe. Skąd wzięła się ich nazwa? Dlaczego warto je wykonywać i jakich efektów możemy się spodziewać? Sprawdźmy!
Pompki diamentowe w różnych odsłonach
Pompki możemy wykonywać aż na 20 różnych sposobów, jednak dzisiaj skupimy się na ich jednym, konkretnym rodzaju. Pompki diamentowe to tak naprawdę pompki z wąskim uchwytem. Swoją nazwę zawdzięczają bliskiemu ułożeniu dłoni, dzięki któremu mięsnie zmuszone są do większej pracy. Choć ten rodzaj ćwiczenia wydaje się być trudniejszy od tradycyjnych pompek, to w rzeczywistości może je wykonywać niemal każdy.
Dzięki odpowiedniemu rozstawieniu dłoni trenujemy u siebie przede wszystkim mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, a także barki. Dodatkowo wzmacniamy mięśnie tułowia, pleców, pośladków, a także czworogłowe. Już na tym etapie możemy bez trudu dostrzec, że pompki diamentowe pomagają nam wzmocnić całe ciało, a dodatkowo uczą nas prawidłowego oddychania. Ze względu na duże zapotrzebowanie energii ten rodzaj ćwiczenia pomaga także sprawnie pozbyć się nadmiernych kilogramów i tłuszczu.
Podczas wykonywania pompek kluczowa jest odpowiednia technika. Na początku układamy dłonie na ziemi w taki sposób, aby swoim kształtem przypominały tytułowy diament. Nasze łokcie powinny znajdować się jak najbliżej tułowia – ich rozchodzenie się na zewnątrz jest błędem! Nasze całe ciało powinno być ułożone w linii prostej, spięte pośladki, napięty brzuch, a także proste plecy pozwolą zaangażować możliwie najwięcej partii mięśniowych. Jeśli wykonywanie tego ćwiczenia na prostych nogach przynosi Ci trudność to możesz spróbować ugiąć nogi w kolanach.
Oprócz tego powinniśmy zwrócić uwagę na prawidłowe oddychanie. Podczas uginania ramion nabierajmy powolny wdech, przy wyproście skupmy się na wydechu. Kiedy podstawowa wersja pompek diamentowych stanie się dla nas zbyt prosta możemy użyć dodatkowego obciążenia. Do tego przydadzą nam się książki ułożone na plecach, czy też guma oporowa.
Pompki diamentowe nie wymagają od nas szybkiego tempa, lecz dokładności i skupienia. Do doskonałe ćwiczenia na pozbycie się nagromadzonego stresu i rozładowanie energii. Już krótka seria może nas skutecznie zmęczyć i przynieść oczekiwane korzyści.