Sposób spędzania wolnego czasu ma ogromny wpływ na życie codzienne. W pandemii wiele osób przekonało się o tym, jak ważne jest, by mieć jakieś zainteresowanie. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rozmaite hobby, np. gra na instrumencie. W tym tekście przyglądamy się miłośnikom muzykowania. Sprawdziliśmy, ile w przybliżeniu Polacy wydają na sprzęt muzyczny i rozwijanie swojej pasji, a także od czego to zależy!

Wydatki Polaków na sprzęt muzyczny – ile nasi rodacy inwestują w swoje pasje?

Według danych z portalu STATISTA wartość rynku nowych instrumentów muzycznych w Polsce wynosi ok. 40 milionów USD, czyli ok. 180 milionów PLN. Roczne wydatki na osobę wynoszą natomiast zaledwie ok. 1 USD [sic!], czyli ok. 5 PLN. Aż trudno w to uwierzyć!

Jak wypadamy w porównaniu z resztą Świata? Zdecydowanie niekorzystnie. Dla przykładu, Amerykanie rocznie przeznaczają na zakup instrumentów muzycznych ok. 16 USD (ok. 65 PLN) na mieszkańca. Jak sytuacja wygląda w Europie? Spójrzmy na nawyki w kilku wybranych krajach:

  • Brytyjczycy – ok. 8,5 USD (ok. 35 PLN),
  • Niemcy – ok. 6 USD (ok. 25 PLN),
  • Francuzi – ok. 12 USD (ok. 50 PLN),
  • Czesi – ok. 4 USD (ok. 16 PLN),
  • Hiszpanie – ok. 7 USD (ok. 29 PLN).

Średnio na Świecie rocznie wydaje się ok. 5 USD (ok. 21 PLN), co oznacza, że Polacy przeznaczają na ten cel 5 razy mniej.

Badania wykazały jednak również, że wzrost wartości rynku w 2023 roku wyniósł 8%. Pod tym względem Polska ze wzrostem o 5% wypada podobnie jak reszta krajów. Najprawdopodobniej wiąże się to z niedawną pandemią i związaną z nią koniecznością izolacji. Wiele osób nagle zostało zmuszonych do spędzania czasu w domu, nierzadko w pojedynkę. To przyczyniło się do zwrócenia uwagi na to, jak się wypoczywa.

Wiele osób utrzymało nowe nawyki z tego trudnego okresu – warto dostrzec ten potencjał. Gra na instrumencie nie musi przecież być ekskluzywnym zajęciem i wcale nie jest taka trudna. Co więcej, naukę można zacząć w każdym wieku.

Dlaczego Polacy tak mało wydają na muzyczne hobby?

Badanie „Nawyki Polaków spędzania czasu wolnego” zrealizowane przez serwis Prezent Marzeń wykazało duże zmiany w ciągu ostatnich lat – stajemy się bardziej aktywni, otwarci na nowości, a także nastawieni na rozwój. Codzienna rozrywka może dawać bowiem nie tylko radość i przyjemność, ale też wiele innych korzyści.

W wyborze formy spędzania wolnego czasu duże znaczenie ma dostępny budżet. Aż 32% respondentów przyznało, że to właśnie ta kwestia ma największy wpływ na to zagadnienie. Okazuje się bowiem, że niestety tylko 8% badanych dysponuje środkami w wysokości powyżej 500 zł miesięcznie, które może przeznaczyć na hobby.

Według najnowszych danych urzędu statystycznego Unii Europejskiej, średnie roczne wynagrodzenie pracowników w UE w wymiarze pełnego etatu w 2021 roku wyniosło średnio 33,5 tys. EUR. W zestawieniu Polska znalazła się na siedemnastym, czyli czwartym miejscu od końca ze średnim wynagrodzeniem w wysokości 14 tys. EUR. Nie jest to nawet połowa średniej dla całej UE[1].

Oczywiście samo porównywanie wynagrodzenia w innych walutach nie jest miarodajne. Z tego względu ekonomiści przeliczają te kwoty na specjalną jednostkę PPS, czyli standard siły nabywczej. W Polsce w 2021 r. średnie wynagrodzenie wyniosło 13866 PPS. Wynik ten wynosi 25% mniej niż średnia dla UE, która wyniosła 18019 PPS[2]. Wydawałoby się zatem, że nie jest zatem aż tak źle J

Pandemia, kryzys gospodarczy i inflacja przyczyniły się jednak do tego, że Polacy coraz ostrożniej planują swoje wydatki oraz ograniczają zakupy. Mimo to, nadal chcą się rozwijać i szukają sposobów na ciekawsze spędzanie wolnego czasu.

Sytuacja jest szczególnie trudna w przypadku pasji związanej z grą na instrumencie muzycznym, ponieważ taki sprzęt jest zazwyczaj dość kosztowny. Najtańsze modele są nietrwałe, źle brzmią i szczególnie narażone na uszkodzenia, dlatego rozsądniej jest zainwestować w markowy instrument. Nie każdy jednak może czy chce sobie na to pozwolić.

Wysoka cena sprzętu muzycznego to jednak nie wszystko. Trzeba też pamiętać o tym, że jego utrzymanie również bywa drogie. Instrumenty powinno się regularnie czyścić i serwisować, a także w wielu z nich konieczne jest wymienianie części eksploatacyjnych, np. strun.

Ważną przyczyną relatywnie niskiego poziomu zakupów nowych instrumentów jest również niski poziom edukacji muzycznej w szkołach. W klasach IV-VII na zajęcia tego typu poświęca się tylko jedną godzinę tygodniowo. Do tego nauczyciele zazwyczaj skupiają się na teorii i śpiewie. Dzieci uczą się grać jedynie na prostych instrumentach, takich jak dzwonki (cymbałki) czy flety/flażolety. W ten sposób raczej nie zachęci się nastolatki do muzycznych eksperymentów. Co więcej, nie w każdej szkole działają specjalne kółka, więc nawet dzieci wykazujące zainteresowanie nie mają gdzie jej rozwijać.

Jak można taniej rozwijać swoją muzyczną pasję?

Wiele osób zniechęca się do nauki gry na instrumencie muzycznym, z obawy przed niepowodzeniem, wiążącym się niestety ze stratą czasu oraz pieniędzy. Do tego powszechne jest błędne przeświadczenie, że w pewnym wieku jest już za późno na takie hobby. Rzeczywiście, dzieciom łatwiej jest zdobywać nową wiedzę i umiejętności, ale nawet seniorzy są w stanie zacząć grać np. na gitarze.

Świetnym rozwiązaniem dla ostrożnych jest wynajem sprzętu muzycznego. Nie wszyscy mają świadomość istnienia takiej opcji, a jest wyjątkowo opłacalna. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu wybiera się markowy, profesjonalny instrument. Po upływie minimalnego okresu najmu można go oddać, wymienić albo wykupić na własność (za z góry ustaloną kwotę lub dalej spłacając raty).

Najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów online. Największą ofertę ma polska internetowa wypożyczalnia sprzętu muzycznego Vibe, współpracująca ze sklepami z całego kraju. Wszystkie formalności dopełnia się zdalnie, a wybrany produkt zostaje wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru we wskazanym punkcie.

Polacy przeznaczają mało pieniędzy na swoje zainteresowania, w tym też muzyczne, ale nie oznacza to, że nie chcą się rozwijać. Możliwość wynajmu instrumentów to doskonałe rozwiązanie, które idealnie wpisuje się w aktualną sytuację na rynku. Ponieważ opcja ta jest dodatkowo ekologiczna (zgodna z ideą zero/less waste), nic dziwnego, że cieszy się rosnącym powodzeniem. Hobby nie musi być drogie!


[1] Źródło: https://www.analizy.pl/puls-rynku/31686/wynagrodzenia-w-ue-eurostat.

[2] Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/wynagrodzenia-przykra-prawda-o-zarobkach-oto-jak-polska-wypadaja-na-tle-europy-6856493116230560a.html.