Urodzony w 1958 roku Marek Kalita, znany jest polskim widzom z ról, jakie nieprzerwanie, od 1981 roku odgrywa zarówno na ekranie filmowym, jak i na licznych scenach teatralnych. Niewielu wie, że to również ceniony reżyser spektakli teatralnych i  członek zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Pasjonat z powołania, artysta, uznany scenograf, a prywatnie mąż Aleksandry Popławskiej i ojciec córki o rzadkim imieniu Antonina.

Marek Kalita – przed kamerą i na ekranie

Twórczość tego lubianego, polskiego aktora podzielić można na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy to role filmowe (produkcje kinowe, telewizyjne i serialowe), a drugi, to twórczość teatralna, z którą Kalita jest bardzo mocno związany.

Role na deskach teatralnych: „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i „Przerżnąć sprawę”, dalej „Matka brata mojego syna” – na ekranie teatru telewizji, podobnie jak „Śmierć rotmistrza Pileckiego” czy „I znaczy Inna”. W ramach twórczości związanej z teatrem, Kalita wyreżyserował też cztery własne spektakle: „Noc żywych Żydów” i „Widzialną ciemność” w Teatrze Dramatycznych w Warszawie oraz „Kalimorfę” i „Ichś Fiszer”.

Szerszej publiczności znanych jest jednak z ról w filmach i serialach m.in. „Złotopolscy”, w którym odegrał postać Marcina, redaktora pisma „Fotografia i ja”, „Wataha” – serialu, dzięki któremu doceniono jego doskonałe przygotowanie do ról trudnych charakterów, zapadająca w pamięć „Drogówka”, ale i „Chce się żyć”, „Prymas. Trzy lata z tysiąca”, niezapomniany „13 posterunek”, „Sfora” – oba odcinki, „Ekipa” czy „Nigdy nie mów nigdy”.

Zagrał większe role w sumie w ponad osiemdziesięciu filmach, ale i występował przed kamerą gościnnie, jaka postać pojawiająca się w jednym czy kilku odcinkach znanych, telewizyjnych seriali. Tu na listę należy wciągnąć:

  • Na dobre i na złe w 1999
  • Pensjonat pod Różą w 2004
  • Agentki, 2008
  • Hotel 52, 2010
  • Kryminalni, 2006
  • Rodzinka.pl 2013
  • Prawo Agaty, 2013
  • Na Wspólnej, 2011
  • Czy Komisarz Alex i Układ Warszawski

Sam początek filmowej kariery Marka Kality to lata nauki w szkołach teatralnych i konsekwentna praca, która doprowadziła go do oczekiwanego celu. W 1981 roku z sukcesem ukończył przygotowujące do zawodu studia na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (PWST). Pierwsze role odgrywał na deskach teatralnych – nabierając na nich doświadczenia i ucząc się tego niełatwego fachu. Występował m.in. w Teatrze STU w Krakowie, Starym Teatrze im. Modrzejewskiej w Krakowie, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, a od 1999 w warszawskim Teatrze Rozmaitości.