Jesteś miłośnikiem_czką aktywności fizycznej? Planujesz pierwszy trekking? Wyprawa w góry to ogromne wyzwanie, które wymaga odpowiednich przygotowań. Jakich ubrań nie powinno zabraknąć w Twoim wyposażeniu podróżnym?

Bielizna termoaktywna – kompleksowa ochrona w każdych warunkach

Bielizna termoaktywna to pierwsza warstwa odzieży, przylegająca bezpośrednio do ciała. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, zwróć uwagę na jej właściwości. Latem lepiej sprawdzą się te wykonane z tkanin syntetycznych. Skutecznie odprowadzą nadmiar wilgoci, zapewniając komfort termiczny na całej trasie. Ochronią nas przed wychłodzeniem organizmu. Dodatkowo są wyjątkowe cienkie, elastyczne i szybko wysychają. Stanowią sprawdzone rozwiązanie w czasie podróży.

Zimą lepiej spisze się odzież termiczna wykonana z naturalnej wełny merynosów. Warto pamiętać, że może być stosowana także podczas cieplejszych pór roku. Włókna merino odznaczają się bowiem wyjątkowymi właściwościami, które z jednej strony izolują ciepło podczas chłodniejszych pór roku, jak i odprowadzają wilgoć w cieplejszych miesiącach. Bielizna dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu ułatwia stworzenie oryginalnej górskiej stylizacji.

Jaka kurtka sprawdzi się podczas górskiej wycieczki?

Jednym z najważniejszych elementów pozostaje kurtka męska dostosowana do warunków trekkingowych. Pamiętaj o tym, że model powinien być dopasowany przede wszystkim do pory roku i warunków atmosferycznych. Wiosną i jesienią doskonale sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa z membraną typu hardshell. Doskonale ochroni przed opadami deszczu, umożliwiając jednocześnie wymianę powietrza. Latem skuteczna może okazać się kurtka Alpha Industries, którą z powodzeniem wykorzystasz również w życiu codziennym. Jest to dobre rozwiązanie dla amatorów, decydujących się na odwiedzenie prostszych szlaków.

Szczególnym wyzwaniem jest dopasowanie odpowiedniej odzieży na chłodniejsze miesiące. Kurtka zimowa męska puchowa zapewnia optymalną izolację termiczną. Nie tylko świetnie chroni przed mrozem, ale także wyróżnia się wyjątkowo niską wagą, przez co znacznie podnosi komfort codziennego noszenia. Pozostaje jednakże wrażliwa na działanie wilgoci. Po kontakcie z wodą traci swoje właściwości oraz długo schnie. Dlatego właśnie wielu podróżników decyduje się na zakup kurtki syntetycznej.

Jak wybrać sprawdzone spodnie trekkingowe?

Istotnym uzupełnieniem wyposażenia pozostają spodnie turystyczne i trekkingowe. Odpowiednio dopasowane pozwolą na optymalną ochronę przed gwałtownie zmieniającą się górską pogodą. Spodnie zabezpieczą nas jednocześnie przed otarciami i skaleczeniami powstałymi w wyniku kontaktu z gałęziami oraz skałami. Ciekawym rozwiązaniem okaże się odzież z licznymi kieszonkami. Ułatwią one przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy, do których chcemy mieć szybki dostęp na na całej trasie.

W zależności od swoich potrzeb możesz sięgnąć po różne modele spodni trekkingowych. Latem najlepiej spiszą się lekkie i szybkoschnące modele, często wyposażone w dodatkowy filtr UV, chroniący przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Wiosną i jesienią możesz sięgnąć zarówno po spodnie softshell, jak i te z dodatkową membraną. Ostatnie gwarantują optymalną ochronę przed deszczem, jednak ograniczają wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci.