Palenie jest dzisiaj czynnością wykonywaną przez spory procent ludzi na całym świecie. Szybko zyskało sławę w większości krajów, a zwyczaj ten wciąż należy do wielu kultur i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Tytoń stał się swego rodzaju symbolem. Dziś co prawda ludzkość stara się odciągać od niego młodsze osoby, a to ze względu na szkodliwe właściwości, jakie niesie ze sobą wydzielanie substancji smolistych. Na przestrzeni lat powstało wiele alternatyw, które z potwierdzonych naukowo badań mają ograniczać szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, jednak wciąż nie jest to uznawane za najlepszą metodę wyzbycia się tego nawyku u wielu osób.
Niemniej jednak, nurt palenia tytoniu posiada głęboką tradycję, kultywowaną od tysięcy lat. W poniższym wpisie postaramy się przybliżyć nieco obraz tej czynności oraz wskażemy, gdzie datowany jest jej początek. Zapraszamy!
Początki palenia tytoniu
Historia tytoniu odpowiada w znacznym stopniu okresowi zasiedlania kontynentu amerykańskiego przez człowieka. Roślinę tę zaczęto wykorzystywać już od pierwszych lat jej odnalezienia, a w późniejszym czasie za sprawą Europejczyków, rozsławiona została ona na niemalże cały świat. Z wielu źródeł można wyczytać, iż szacowana data dotycząca palenia tytoniu to okolice roku 5000 p.n.e.
Rzeczywistość może być jednak nieco inna, a pierwsze ślady aplikowania suszu tej rośliny mogły być widoczne nieco wcześniej. Co ciekawsze, w tamtych czasach tytoń uznawany był za lekarstwo bądź nawet wykorzystywano go w wielu obrzędach religijnych, takich jak wypędzanie duchów. Za pierwotną formę palenia uznaje się właśnie papierosy. Ich forma znacznie różniła się natomiast od tych, z którymi mamy do czynienia obecnie. Pokruszony tytoń zawijało się w większe liście innych roślin, co obecnie jest rzadko spotykaną praktyką, choć nie można stwierdzić, że całkowicie zapomnianą.
Kiedy pojawiła się pierwsza fajka?
Palenie tytoniu w formie fajki pojawiło się znacznie później, choć i tak uznaje się to za czasy bardzo odległe. Pierwszy taki sprzęt, który przechowywany w odpowiednich warunkach ostał się po dziś dzień, posiada około 7000 lat. Jego właścicielami były prawdopodobnie indiańskie plemiona Ameryki Północnej.
Akcesoria te przybyły do Europy bardzo niedawno. Za importerów fajek uznaje się tutaj Brytyjczyków, u których kult palenia w ten sposób jest widoczny po dziś dzień. Uznaje się, że popularność fajek na terenie krajów europejskich uaktywniła się w okolicach XVI wieku.
Papierosy kiedyś i dziś
Z powyższych akapitów można w łatwy sposób dostrzec, jak tradycja palenia zmieniła się na przestrzeni lat. Dziś zwyczaj ten jest wykonywany hobbystycznie przez większość z nas, a do tego celu używa się dużo bezpieczniejszych i mniej szkodzących zdrowiu przyrządów. Doskonałym tego przykładem mogą być chociażby filtry węglowe, które dzięki swoim właściwościom, zatrzymują sporą część szkodliwych substancji smolistych. To samo tyczy się bletek, które w dzisiejszych czasach tworzone są z naturalnych surowców i gwarantują zupełnie inne doznania z palenia.