Wybór kraciastej marynarki może się wydawać stosunkowo prosty, ale tak naprawdę potrafi budzić wyzwania. Z jednej strony taki styl jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez mężczyzn, a z drugiej, przy ogromnym wyborze marynarek tego rodzaju, ciężko jest się zdecydować na konkretny model. Od czego więc zacząć, żeby nie spędzić w sklepie niepotrzebnych i nadplanowych godzin?

Jak wybrać marynarki w kratę męskie?

Przed wyjściem do sklepu warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią decyzję o tym, które marynarki w kratę męskie rozważyć, a które od razu odrzucić. Jeśli planuje się zakup pod kątem konkretnej okazji, to będzie to o wiele prostsze. Eleganckie, kraciaste marynarki w stonowanych kolorach najlepiej sprawdzą się na biznesowe, półoficjalne spotkania, wyjścia i eventy. Do codziennej pracy lepiej postawić na kilka różnych wersji – od jasnych, szarych, szaro-kolorowych, czy bardziej energetycznych w barwie, ale tylko pod warunkiem, że będą one pasowały do stylu i formy pracy. Dla przykładu, mężczyzna na eksponowanym stanowisku raczej nie powinien ryzykować marynarki ogniście żółtej, z motywem zabawnych kaczuszek na mankietach. Tego rodzaju wzory zarezerwowane są wyłącznie na przyjacielskie, luźne spotkania, bez żadnego kontekstu biznesowego.

Poza doborem marynarki do okazji, dobrze jest również zwrócić uwagę na jej markę. Najlepsi producenci marynarek dbają tu o ich jakość, wytrzymałość oraz odpowiednio przyjemny w dotyku materiał. Tańsze marynarki mogą okazać się nie do końca tak wygodne, jak jest nam to potrzebne. Podobnie, ich materiał może być szorstki w dotyku lub zbyt sztywny, co będzie blokowało ruchu i sprawiało, że kilkugodzinne chodzenie w tej samej marynarce, będzie nam zwyczajnie przeszkadzać. Czasem zdecydowanie lepiej wydać kilka złotych więcej na marynarkę dobrego projektanta, niż ryzykować brak wygody czy uciskanie np. w okolicy pach, co też może prowadzić do ich nadmiernego pocenia się.

Na koniec, warto sprawdzić: jak zapina się marynarka (ile ma guzików, czy dobrze się trzymają, czy pasują do kroju), czy posiada dodatkową, wewnętrzną kieszonkę (no na chusteczki higieniczne albo notesik), czy jej kraciasty krój nie jest zbyt ostentacyjny i czy zapięcie główne jest zgodne z aktualną modą, czy może pachnie klasyką sprzed czterdziestu lat? Te wszystkie drobne elementy będą miały kluczowe znaczenie dla komfortu noszenia marynarki i mogą sprawić, że ostatecznie będziemy po nią sięgać często lub wręcz przeciwnie. Przed zakupem jeszcze raz zadajmy sobie też najważniejsze pytanie: czy ta marynarka na pewno nam się podoba?