Płaszcz lub dwurzędowa kurtka projektowana w stylu marynarskim albo… stylowa czapka – tym właśnie jest popularna bosmanka! Częściej mówi się tak w kontekście kurtki, ale warto pamiętać, że identycznym określeniem nazywa się też męską czapkę z charakterystycznym, odgiętym ku środkowi daszkiem. Trendy modowe wyraźnie wskazują, że bosmańskie inspiracje odzieżowe coraz śmielej wchodzą do codziennego użytku, a moda na nie rośnie praktycznie z sezonu na sezon. Sięga się po nie zarówno na wyjątkowe okazje, do pracy, od święta, jak i na co dzień.

Bosmanka – czym jest, co ją cechuje i jak ją nosić?

Elegancka, dwurzędowa kurtka, często przedłużona do postaci płaszcza męskiego to doskonały pomysł na wierzchnie okrycie, które jednocześnie jest i ciepłe i stylowe. Nosi się ją tak wygodnie, jak kurtkę sportową, ale dzięki jej klasycznemu, nieco surowemu designowi, prezentuje się ona na mężczyźnie o niebo lepiej. Niektórzy twierdzą, że stylu i kroju bosmanki po prostu nie da się pomylić z niczym innym. Jest absolutnie jedyna w swoim rodzaju!

Co wyróżnia bosmankę?

  • Krój typowo kojarzący się ze stylem okrętowym, dwurzędowy
  • Kolorystyka szara (klasyczna) i granatowa (sięgająca inspiracji angielskich i kojarzona z tzw. płaszczem peacoat szytym dla British Navy w drugiej połowie XIX wieku)
  • Szerokie klapy z charakterystycznym wcięciem w środku i możliwość zapięcia stójki na specjalną haftkę
  • Guziki rogowe
  • Skośne, bardzo pojemne kieszenie, w których można schować dłonie w dużych rękawicach
  • Kołnierz sztormowy, który można nosić na płasko lub wyciągnąć go do góry, zasłaniając nim przed chłodem prawie całą, tylną część głowy
  • Na plecach: tylny szylc i pionowa kontrafałda oraz niepowtarzalny pas widoczny tylko w tylnej części marynarki
    Wykonanie z wysokiej jakości wełny o wysokiej gramaturze, co czyni bosmankę wyjątkowo ciepłą i wygodną

Typową dla tej kurtki cechą jest połączenie jej wykonania na pograniczy stylu codziennego, luźno biznesowego – casualowego z formą bardzo elegancką. Taka kurtka doskonale wygląda ubierana na co dzień, na wyjścia do restauracji, do pracy, ale i na eleganckie przyjęcia. Nie ma w sobie niepotrzebnej pretensjonalności i prezentuje się naprawdę męsko. Dobrze leży do spodni casualowych, swobodnych i do jeansu, ale także do nałożenia jej na wizytowy garnitur.

Ze względu na wysoką funkcjonalność bosmanki, jest ona chętnie używana w sektorze wojskowym. Nosili ją m.in. Francuzi, Sowieci, Niemcy, ale i marynarze amerykańscy i oczywiście brytyjscy. Świetnie sprawdza się w trudnych i wymagających warunkach pogodowych.