Sprężarki to urządzenia wykorzystywane zarówno w przemyśle, jak i w domowych warsztatach. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wyróżniamy sprężarki tłokowe i śrubowe – dwie najpopularniejsze konstrukcje tych urządzeń. Kluczową różnicę stanowi rodzaj zastosowanego w nich mechanizmu, odpowiedzialnego za przepływ powietrza. W zależności od zastosowania, należy wybrać odpowiednie dla siebie urządzenie. Które kompresory mają szansę dobrze sprawdzić się dla indywidualnych użytkowników, a które do profesjonalnych, wymagających zastosowań?

Sprężarki tłokowe. Idealny wybór dla indywidualnych użytkowników

Jednym z najczęściej spotykanych w sprzedaży rodzajów sprężarek przeznaczonych do mniej profesjonalnych zastosowań są kompresory tłokowe. Ich praca, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na działaniu umieszczonego w nich tłoka. Ten przesuwa się w cylindrze przy wykorzystaniu korbowodu i wału korbowego. W sprzedaży dostępne są rozwiązania wykorzystujące jedną lub dwie strony tłoka – urządzenia te dzielą się więc na sprężarki tłokowe jednostronne lub dwustronne.

Sprężarki tłokowe są najczęściej wybierane przez indywidualnych użytkowników. Kosztują bowiem stosunkowo niewiele, jak na takie urządzenia, mogą więc świetnie sprawdzić się w domowym warsztacie lub w niewielkim zakładzie.

Rozważając zakup urządzenia o konstrukcji tłokowej, należy jednak mieć świadomość pewnych jego mankamentów. Tym, co może przeszkadzać użytkownikowi, jest generowany przez nie hałas, a także stosunkowo niska wydajność. W związku z tym, profesjonaliści powinni zwrócić uwagę na drugi rodzaj kompresorów – sprężarki śrubowe używane lub nowe, w zależności od budżetu.

Sprężarki śrubowe dla profesjonalistów i ich funkcjonalność

Sprężarki śrubowe używane lub nowe są najchętniej wybieranym rodzajem kompresorów do profesjonalnych zastosowań. Korzystają z nich duże zakłady produkcyjne oraz profesjonaliści, których praca wymaga wykorzystania urządzeń generujących sprężone powietrze przystosowanych do pracy w trybie ciągłym. Kompresory śrubowe wytwarzają sprężone powietrze przy niskim poziomie hałasu. Lepsza kultura pracy idzie jednak w parze z wyższą ceną – nic więc dziwnego, że sprężarki śrubowe używane cieszą się większym zainteresowaniem od urządzeń nowych.

Działanie kompresorów śrubowych opiera się na pracy obracających się śrub. Zmniejszająca się pomiędzy nimi przestrzeń prowadzi do sprężania powietrza. Wydajność pracy urządzenia jest uzależniona od stopnia szczelności między śrubami oraz śrubami i obudową. Urządzenia o tej konstrukcji świetnie sprawdzają się do pracy ciągłej, warto więc postawić właśnie na nie, wykonując czynności wymagające stałego dopływu sprężonego powietrza.

Aby zapewnić sprężarkom śrubowym w pełni wydajną, bezawaryjną pracę, ich użytkownicy muszą jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu swoich urządzeń. Okresowe przeglądy techniczne realizowane przez profesjonalną firmę, specjalizującą się w serwisie sprężarek śrubowych, pozwolą bowiem utrzymać urządzenie w doskonałym stanie technicznym oraz zapobiec jego unieruchomieniu wskutek usterek, na które szczególnie narażone są urządzenia pracujące w trybie ciągłym.