Po drogach poruszają się pojazdy ciężarowe, które mają jasno określone, specyficzne przeznaczenie. Jeżdżą również i takie, które wykorzystywane mogą być na wiele różnych sposobów i w różnych sytuacjach. Niewątpliwie do tej drugiej grupy należą wywrotki do 3,5 tony. Są to pojazdy bardzo wszechstronne oraz funkcjonalne. Kiedy taka wywrotka jest najbardziej przydatna? Czym charakteryzuje się zabudowa wywrotki do 3,5 tony?

Czym jest wywrotka do 3,5 tony? Co ją wyróżnia na tle innych pojazdów o takiej DMC?

Wywrotki do 3,5 tony to pojazdy z zabudową otwartą i przeznaczone do przewożenia ładunku. Ich cechą charakterystyczną jest otwarta przestrzeń wywrotki i jej ruchomość. Sama nazwa tego rodzaju zabudowy wzięła się od możliwości jej przechylania, co możliwe jest wtedy, gdy zastosuje się odpowiednie części do wywrotek.

Standardowa zabudowa wywrotki pozwala na przechylenie jej w tył, bywają również konstrukcje umożliwiające wywrot boczny, ale dla małych tonaży. Kiedy wywrot przechyla się w tył, sypkie materiały samoistnie wysypują się, a większe elementy łatwiej jest zdjąć, na przykład z wykorzystaniem platformy. 

Istotne jest jednak to, że większość wywrotek nie przekracza wagi 3,5 tony. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż wywrotka o tej charakterystyce może poruszać się wszystkimi drogami. Bardzo często na trasach przejazdów można natrafić na znaki określające dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, który może jechać daną drogą. Dzieje się tak ze względu na niewystarczającą wytrzymałość nawierzchni, która pod autami ciężarowymi zacznie się niszczyć.

Należy także zauważyć, że wbrew pozorom nie każda wywrotka do 3,5 tony jest taka sama. Pojazdy te mogą różnić się między sobą przede wszystkim swoim zastosowaniem na placach budowy. Poza standardowymi rozwiązaniami, dostępne są również zabudowy ruchome nie tylko w przód i tył, ale i na boki. To jednak niejedyna cecha różniąca od siebie poszczególne modele wywrotek. 

Dotyczy ona także parametrów technicznych pojazdów, czyli na przykład mocy silnika, liczby koni mechanicznych, wyposażenia kabiny i wiele więcej. Na rynku znaleźć można wiele renomowanych firm, które mają w swojej ofercie nie tylko pojazdy ciężarowe czy dostawcze, ale także właśnie wywrotki. 

Kiedy przydaje się zabudowa typu wywrotka?

Liczba zastosowań wywrotek do 3,5 tony jest niewątpliwie duża. Przede wszystkim znajdują one swoje zastosowanie na placach budowy. Ze względu na to, że ich wymiary nie jest duże, można po placach poruszać się nimi z dużą swobodą. Wywrotki tego typu przydają się do transportu sprzętu budowlanego, czy też wywożenia gruzu. Ponadto znajdują one zastosowanie w użytku prywatnym, sprawdzają się w transporcie narzędzi i resztek po remontach.