Suplementy diety to produkty, które są chętnie wykorzystywane zarówno przez zawodowych sportowców, jak i amatorów ćwiczeń. Kto powinien zainteresować się możliwością suplementacji białka? To produkt dla osób, które chcą szybciej osiągnąć zamierzone efekty i zbudować wymarzoną sylwetkę.

Najpopularniejszą grupą suplementów są odżywki białkowe. Te kojarzone są głównie
z kulturystami, którzy chcą jak najszybciej zbudować czystą masę mięśniową. Oczywiście takie stwierdzenie jest błędem, gdyż białko ma znacznie więcej funkcji. Jakich? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Kto może suplementować białko w proszku?

Odżywki białkowe to produkty przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Regularne przyjmowanie tej substancji może przyczyniać się do ogólnego wzrostu masy mięśniowej.
Co więcej, suplementy tego typu wspomagają utrzymanie zbudowanej już muskulatury w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej.

Ten sycący makroskładnik jest podstawą zdrowej i zbilansowanej diety, choć sproszkowanego suplementu nie można stosować zamiennie z produktami żywnościowymi. Przyjmowanie tej substancji powoduje też zmniejszenie łaknienia, a to sprzyja osobom przebywającym na diecie odchudzającej.

Białko po treningu – jak wpływa na organizm?

Treningi siłowe i wytrzymałościowe powodują, że mięśnie są zmuszone do pracy i pobierania energii z organizmu. W ten sposób tkanki rosną, ale to prawidłowego przeprowadzenia tego procesu potrzebują odpowiedniej dawki składników odżywczych. Kiedy zdrowa
i zbilansowana dieta jest niewystarczająca – tutaj wkracza suplementacja białka.

Regularna suplementacja odżywek białkowych powoduje, że organizm szybciej się regeneruje, nie występuje proces katabolizmu mięśni, a proces budowania tkanek mięśniowych jest znacznie efektywniejszy.

Suplementy białkowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różnego typu suplementy białkowe. Akurat ta grupa produktów dla sportowców i osób aktywnych fizycznie dzieli się na trzy odmiany:

  1. WPC, czyli koncentrat białka serwatkowego – to najtańszy z suplementów białkowych i jednocześnie najmniej przetworzony. Nawet do 80% składu suplementu to naturalne białko.
  2. WPI, czyli izolat białka serwatkowego – nieco droższa, oczyszczona wersja białka. Jest znacznie lepiej przyswajalna przez organizm i nie zawiera w składzie tłuszczy
    i węglowodanów.
  3. WPH, czyli hydroizolat białka serwatkowego – to najdroższe białko na rynku. Jednocześnie stanowi najlepiej przyswajalny suplement, gdyż zawiera 100% czystych protein w składzie.

Jeśli nie ogranicza Cię budżet, koniecznie zdecyduj się na suplementację białka najwyższej klasy. W ten sposób zyskasz pewność, że efekty Twoich treningów będą zadowalające,
a budowanie masy mięśniowej o wiele łatwiejsze.

Po zapoznaniu się z charakterystyką tego typu produktów musisz tylko pamiętać o regularnym dawkowaniu białka. Najlepiej stosuj je tuż po treningu, dzięki czemu tkanki mięśniowe będą mieć dodatkowe składniki odżywcze do przetworzenia. To przełoży się na szybszą adaptację mięśni do kolejnych treningów.