Bushcraft cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Obcowanie z dziką naturą oraz nauka funkcjonowania poza cywilizacją to dla wielu ludzi ekscytujące wyzwanie, które dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jak rozpocząć swoją przygodę z bushcraftingiem?

Kilkudniowa wyprawa bushcraftowa wymaga nie tylko odwagi, ale też odpowiedniego przygotowania. Oprócz odpowiedniej odzieży i wygodnego obuwia przydadzą Ci się także profesjonalne akcesoria outdoorowe, które znajdziesz w sklepie krainadrwala.pl, jak np. kompas czy narzędzia wielofunkcyjne (multitool). Na czym polega bushcraft? Co zabrać ze sobą, aby przetrwać w leśnej dziczy? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Co to jest bushcraft?

Określenie „bushcraft” jest połączeniem dwóch angielskich słów – „bush”, czyli krzew i „craft”, czyli rzemiosło. W wolnym tłumaczeniu oznacza sztukę bytowania w dziczy, przy wykorzystaniu jej naturalnych zasobów. Głównym założeniem bushcraftu jest bliski kontakt z naturą oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych warunkach bez współczesnych udogodnień. Zalicza się do nich m.in. zorganizowanie obozowiska, rozpalenie ogniska, pozyskiwanie wody i przygotowywanie pożywienia.

Czym różni się bushcraft od survivalu?

Bushcraft oraz survival bardzo często bywają ze sobą mylone, jednak między nimi istnieje zasadnicza różnica. Survival, czyli sztuka przetrwania to rodzaj aktywności nastawionej na zdobywanie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. Co ważne, survival zakłada korzystanie zarówno z tradycyjnych technik przetrwania, jak i nowoczesnych rozwiązań. Ideą bushcraftu jest natomiast obcowanie z naturą oraz życie w zgodzie z jej zasadami, przy pomocy jedynie podstawowych narzędzi i prymitywnych technik przetrwania.

Co zabrać ze sobą na wyprawę do lasu?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak długo ma trwać Twój pobyt w leśnej dziczy. Zawartość ekwipunku dopasuj do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz możliwości fizycznych. Sprzęt bushcraftowy powinien być przede wszystkim niezawodny, praktyczny i stosunkowo lekki, co znacznie ułatwi przemieszczanie się po nieznanym wcześniej terenie.

Podstawowe wyposażenie bushcraftowe:

  • plecak lub torba;
  • sprzęt biwakowy np. trap, śpiwór, mata turystyczna czy hamak;
  • kompaktowy nóż lub narzędzie typu multitool;
  • kubek termiczny bądź termos;
  • mapa i kompas;
  • latarka.


W przypadku dłuższych, kilkudniowych wypraw konieczna może okazać się również krzesiwo do rozpalania ognia, apteczka pierwszej pomocy oraz kuchenka turystyczna umożliwiająca podgrzanie wody lub posiłku.

Przydatne akcesoria bushcraftowe Kraina Drwala

Jakie akcesoria bushcraftowe warto jeszcze ze sobą zabrać? Z pewnością będzie to mapnik wykonany z wodoodpornych materiałów, który pozwoli Ci w wygodny sposób korzystać z mapy mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Przydatnym gadżetem może okazać się również mikroskop kieszonkowy, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem przyrody i obserwacji biologicznych.