Aktualnie na świecie bardzo dużą część dokumentów wysyłamy w postaci elektronicznej i jest to niesamowicie wygodne. Jednak w wielu sytuacjach niektóre dokumenty muszą być wydrukowane i dostarczone również w wersji papierowej. Oczywiście ze względów zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych powinniśmy pamiętać o druku dwustronnym oraz o odpowiednim rozmieszczeniu tekstu na stronie, aby nie zużywać niepotrzebnie zbyt wielu kartek papieru. Mimo tak powszechnej cyfryzacji całkowita rezygnacja z druku jest po prostu niemożliwa, dlatego warto przyjrzeć się najpopularniejszym technikom współczesnego druku.

Historia druku i jego najważniejsze momenty

Już w czasach przed naszą erą szukano sposobów na szybkie i trwałe powielanie tekstów i obrazów, a w ok. 2400 p.n.e. w Egipcie używano stempli do ozdabiania glinianych tablic. Była to bardzo mozolna praca i dopiero wynalezienie papieru umożliwiło rozwój pierwszych technik drukarskich. Estampaż to metoda opracowana w Chinach, która uważana jest za protoplastę druku. Pozwalała na wykonywanie odbitek ze stel, co sprawiało, że ważne teksty dla wiernych były powielane w dużej ilości. Odbitka drzeworytnicza to kolejna bardzo ważna technika drukarska, która została wynaleziona również w Chinach w VII wieku.

Ten azjatycki kraj przyczynił się w ogromnej mierze do rozwijania technik i metod drukarskich, ponieważ w 1041 roku wynaleźli pierwszą ruchomą czcionkę wykonaną z wypalanej gliny. Ponad 60 lat później, a dokładnie w 1107 roku, opracowali metodę druku kolorowego, która była wykorzystywana po raz pierwszy do drukowania banknotów. W XV wieku Jan Gutenberg stworzył nieznaną dotąd wersję metalowych czcionek, zaprojektował prasę drukarską, a także otworzył pierwsze znaczące i poważne wydawnictwo. Mimo że jego nazwisko jest znane na całym świecie, to za wynalazcę europejskiej czcionki uważa się Holendra Laurensa Costera z Haarlemu, który opracował to około 20 lat wcześniej.

W naszym kraju najstarszy polski druk w języku łacińskim został wydrukowany w Krakowie w 1473 roku, a pierwszą książką była „Explanatio in psalterium” autorstwa Jana Turrekrema. We Wrocławiu Kasper Elyan wydrukował po raz pierwszy pisma w języku polskim, co stanowiło niesamowity przełom dla całego kraju. W 1892 roku Adolf Scheufelen opracował papier powlekany, który był bardziej odporny, a około 100 lat później tradycyjne techniki druku znane z zecerstwa zostały zastąpione metodą DTP.

Popularne metody i techniki druku

Technologie, które są wykorzystywane najczęściej w drukarniach, to m.in. druk cyfrowy, druk offsetowy i sitodruk. Aktualnie wyróżniamy trzy podstawowe metody druku: płaski, wypukły i wklęsły. Nowoczesne drukarnie z innowacyjnymi parkami maszynowymi umożliwiają także usługi druku UV i UV LED.

Druk cyfrowy jest stosowany najczęściej do wydruków jednostkowych i niskonakładowych. Jego atutem jest to, że nie wymaga wcześniejszego przygotowania formy drukarskiej. Można wykonać go bezpośrednio z pliku, a także umożliwia personalizację każdego wydruku. Cechuje go szybkości i niski koszt, jednak odznacza się nieco gorszą jakością niż druk offsetowy.

Druk offsetowy sprawdza się idealnie przy drukach wielkonakładowych – im wyższy nakład, tym niższa cena pojedynczego wydruku. Jego największym plusem jest fakt, że gwarantuje niesamowicie wysoką jakość i nasycone kolory niezależnie od tego, czy będzie wykonywany „na zimno” czy „na gorąco”. Wykorzystywany jest w wielu obszarach, a sama metoda potrafi uszlachetnić druk na różne sposoby. Największą wadą jest niestety długi czas realizacji i duże koszty przy małych nakładach.

Sitodruk to technika, którą najczęściej wykorzystuje się przy produkcji odzieży i gadżetów reklamowych. Polega na przetłaczaniu farby przez matrycę przypominającą sito – stąd też jego nazwa. Poza standardowymi materiałami sprawdzi się także na plastiku, drewnie i skórze. Największą zaletą jest zdecydowanie niski koszt druku, jednak wiąże się to ze słabą wytrzymałością, która w dużym stopniu zależy od jakości i rodzaju użytych farb.

Dość nową techniką jest druk UV wykorzystywany głównie do wydruków bezpośrednich i wielkoformatowych. Można zastosować go na większości materiałów i uważany jest za najbardziej ekologiczną technikę drukarską. Gwarantuje bardzo wysoką jakość wydruku odporną na blaknięcie kolorów i uszkodzenia mechaniczne. Jego największą wadą jest dość długie schnięcie. Natomiast druk cyfrowy UV LED pod względem jakości przypomina offset, jednak pozwala na druk na zróżnicowanych materiałach, większych formatach i grubszych podłożach. Największą zaletą tej metody jest fakt, że druk bardzo szybko schnie, ale należy się liczyć z tym, że na finalnym produkcie będzie widoczne drobne ziarno.

Dla indywidualnych użytkowników, którzy potrzebują drukarki na własny użytek, najlepszą metodą jest oczywiście druk cyfrowy. Własna drukarka oraz materiały eksploatacyjne, które kupisz w sklepie internetowym dodrukarki.pl, pozwolą Ci na szybkie i sprawne drukowanie w zaciszu własnego domu!