Koszula jest podstawowym elementem garderoby wielu mężczyzn – szczególnie tych, których obowiązuje w pracy określony dress code. Szukając odpowiednich modeli na sklepowych półkach, szuka się z reguły tych dobrej jakości. Czym tak naprawdę jest rzeczona jakość i jak ją rozpoznać? Czy koszula z sieciówki różni się od modeli ze znanym logo wyłącznie ceną? Sprawdzamy.

Jak rozpoznać koszulę dobrej jakości?

Koszulę dobrej jakości można rozpoznać bardzo łatwo po kilku praniach. Te ze słabszych tkanin zwykle nie wyglądają tak świetnie po wyjęciu z pralki. Ale przecież kupując produkt, nie wiemy, jak zachowa się po kontakcie z wodą, detergentem i wirówką. Po czym rozpoznać zatem porządną koszulę w sklepie, gdy wszystkie są nowe i wyglądają elegancko?

  • Zwróć uwagę na tkaninę. Dobra koszula powinna być wykonana z wysokojakościowego materiału, np. bawełny czy lnu i może zawierać ewentualnie niewielką domieszkę sztucznego materiału, który zniweluje gniecenie się. Taki skład wśród produktów premium mają na przykład koszule Emporio Armani.
  • Przyjrzyj się gęstości ściegu i wykończeniom. Jednym z wyróżników koszul premium jest gęstość ściegu, czyli ilość ściegów na 1 cm szwu. Koszule wysokiej klasy mają ścieg gęstszy (6-9 ściegów), a tańsze koszule rzadszy (4-5). Ten detal szczególnie widać na stebnówce kołnierzyka. Elementy wykończenia, które odróżniają wysoki gatunek koszul, to także ładnie zakończone szwy bieliźniane (czyli wewnętrzne). Tańsze egzemplarze wykańcza się overlockiem, co powoduje, że nitki wiszą. Jakość widać również po sposobie wszycia guzików. Najlepsze koszule premium są zabezpieczone dodatkową technologią, wykorzystującą elastyczną nić, która to owija bawełnianą nić łączącą guzik i koszulę, tworząc słupek. Takie zakończenie uniemożliwia samoistne odprucie się guzika.

A na koniec… cena. Nie zawsze tańsze = gorsze, ale w przypadku koszul niestety często jest to reguła. Wynika ona z tego, że producentom nie opłaca się szyć koszul z doskonałych tkanin ze starannym wykończeniem i wyceniać ich na 100 czy 150 zł. Jak w każdym biznesie, tutaj również liczy się zysk, dlatego droższe marki, które wykorzystują wyspecjalizowane szwalnie i szyją ze świetnych tkanin – cenią swoje produkty.

Koszula marki premium czy z sieciówki – którą wybrać?

Koszule z sieciówek są tańsze, co może wydawać się ich niezaprzeczalną zaletą. Przecież za niższą cenę można kupić więcej sztuk! Niestety, za tą niższą ceną idzie z reguły również słabsza jakość. Chcąc dostarczyć klientom produkt niedrogi, producenci muszą pójść na kompromis i zrezygnować z wysokojakościowej (a co za tym idzie, droższej) tkaniny albo z bardzo dokładnego i czasochłonnego procesu szycia.

Co to oznacza dla ciebie jako klienta? Rzeczywiście, za niższą kwotę możesz kupić więcej sztuk, ale ich żywotność jest krótsza. Koszula z sieciówki szybko traci swój pierwotny wygląd – najczęściej widać to już po pierwszym praniu. Guziki się odrywają albo wiszą, a kołnierzyk nie jest tak sztywny jak na początku. Szwy zaczynają się przekręcać, a kolor blaknie albo – w przypadku białych koszul – szarzeje lub żółknie.

Korzyści z wyboru produktów lepszej jakości są nieporównywalne! Przede wszystkim porządnej jakości koszulę będziesz nosić miesiącami, jeśli nie latami! Po drugie – zachowa ona swój świetny wygląd nawet po wielu praniach. I po trzecie – mniejsza ilość kupowanych ubrań to krok w stronę zrównoważonego podejścia do mody. Wybór wydaje się jasny, prawda?

Dlaczego jakość koszuli jest istotna?

Koszula, szczególnie ta formalna, stanowi ważny element męskiego stroju. Mężczyzna dobrze ubrany, elegancki, w stylizacji dopasowanej do okazji nie tylko wygląda estetycznie, ale również profesjonalnie. Staranny ubiór to również okazanie szacunku współpracownikom, partnerom czy publiczności (np. na konferencji). Dopasowany garnitur, wypastowane buty i koszula dobrej jakości świadczą o tym, że podchodzisz do swojej pracy (albo do wydarzenia, na które się wybrałeś) poważnie.