Jazda na rowerze jest przyjemnością i to fakt niezaprzeczalny. Niewątpliwie też wpisuje się w zdrowy styl życia. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że wybierając rower zamiast samochodu można sporo zaoszczędzić. W końcu benzyna jest droga i nic nie wskazuje na to, aby jej cena miałaby być niższa. Ale tak jak o każdy sprzęt, tak i o rower należy zadbać. Dziś przedstawimy Wam, jak powinna wyglądać taka pielęgnacja od A do Z.

Wiadro, ciepła woda i tak się zaczyna rowerowa przygoda

Cóż, może mycie roweru nie należy do przygód rozumianych dosłownie, ale rzeczywiście trzeba pamiętać, że dzięki pielęgnacji roweru jego stan techniczny zwyczajnie jest lepszy, a wszystkie podzespoły mogą zdecydowanie dłużej pracować, a dzięki temu możecie liczyć na rowerowe przygody. Mycie roweru nie musi być czasochłonne, ani też męczące. Przede wszystkim należy to robić regularnie, bo wtedy macie pewność, że rower nie będzie tak szybko ulegał choćby korodowaniu, a i przy myciu roweru często można zauważyć usterki. Na początek na pewno należy przygotować ciepła wodę z dodatkiem mydła bądź też odrobiny płynu do naczyń i umyć całą powierzchnię. Przyda się też szmatka i gąbka. W pierwszej kolejności można opłukać rower z większych zabrudzeń, a potem można już przejść do szczegółów, zatem krok po kroku myć poszczególne części. Kosmetyki rowerowe będą tutaj bardzo przydatne. Najlepiej postawić na produkty z aktywną pianą, która usunie większe zabrudzenia. Polecamy choćby wersję produktów w atomizerze. W tym przypadku możemy usunąć nawet większy brud dzięki aktywnej pianie. Pamiętajcie też, że jednoślad ma wiele trudno dostępnych miejsc, choćby w tylnym trójkącie, szczególnie w okolicach suportu czy też napędu. W takim przypadku dobrze sprawdza się dedykowane szczotki, dzięki którym usunięcie piasek czy brud właśnie z takich miejsc.

Jak zakonserwować powierzchnie lakierniczą?

Bardzo ważne jest też odpowiednie zakonserwowanie powierzchni lakierniczej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji Wasz rower, nawet kilkuletni, może prezentować się niemal jak nowy. Rzeczywiście będzie zachwycał estetyką, co także się przyda, gdy np. postanowicie go sprzedać. Do tego celu niezbędne są właściwe kosmetyki do roweru. Doskonale sprawdzą się spraye, które nabłyszczają lakier, ale tworzą też filtr ochronny, który nie przyciąga brudu. Tutaj mamy dla Was jeszcze jedną radę. A mianowicie pamiętajcie, by nakładać takie środki tylko na lakierowane części roweru, bo jeżeli dostaną się choćby na klocki hamulcowe, to niestety może się okazać, że hamulce będą mniej czułe.

Jak myć łańcuch rowerowy?

Skoro wiecie już jak powinno się myć rower i jak zabezpieczyć lakier, to czas przejść do mycia łańcucha. Na pewno, aby mycie było najbardziej skuteczne należy go zdemontować. Do tego celu przyda się spinka, co pozwala na szybkie rozkucie łańcucha. Następnie bierzemy szeroką zakrętkę i wkładamy do niej łańcuch, i wlewamy do wewnątrz odtłuszczać. Teraz należy zakręcić i zacząć energicznie potrząsać. Po wyciągnięciu łańcucha należy go jeszcze wytrzeć. Warto jeszcze poczekać, by odtłuszczać odparował. W kolejnym etapie niezbędne jest jeszcze wytarcie szmatką, którą wcześniej nawilżymy odtłuszczaczem takich elementów jak blaty korby czy kółka przerzutki. Można też zdemontować tylne koło i wyczyścić kasetę. Jeżeli macie chęci i nieco więcej czasu, to wyczyśćcie każdą z koronek po zdemontowaniu kasety z bębenka.

Jak często czyścić rower?

Można powiedzieć, że to pytanie jest podchwytliwe, można powiedzieć, że wszystko zależy od tego jak często z niego korzystacie. Jeżeli rower wykorzystujecie okazjonalnie, to wystarczy myć go 2-3 razy w sezonie. Natomiast jeżeli na co dzień dojeżdżacie wszędzie rowerem, to rzeczywiście powinniście go myć przynajmniej raz w tygodniu. Przy czym np. nie zawsze musicie demontować łańcuch, bo gdy jest mniej zabrudzony możecie go wyczyścić na rowerze. Pamiętajcie też, że można myć rower myjką ciśnieniową, ale jednak to urządzenie usunie tylko i wyłącznie większy brud i nie sprawi, że Wasz rower będzie lśnił. Przydadzą się też odpowiednie kosmetyki, które znacząco ułatwią pracę.