Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja obuwia ogranicza się wyłącznie do systematycznego czyszczenia czy polerowania, ale to nieprawda! Specjaliści zajmujący się jakością butów zwracają dziś coraz większą uwagę na to, co jeszcze można zrobić, by utrzymać je w doskonałym stanie przez wiele lat? Rzecz dotyczy tu nie tyle butów sportowych, które wskutek treningów zużywają się szybciej, ale obuwia wizytowego, używanego okazjonalnie. Co zrobić, by nie niszczało ono tak szybko i nie odginało się w czasie oczekiwania na kolejne użycie? W tym przypadku eksperci polecają stosowanie drobnego gadżetu określanego jako prawidło.

Specjalistyczne prawidła do butów i sposoby ich używania

Czym są prawidła do butów? Przede wszystkim jest to specyficzna, dobrze zaprojektowana konstrukcja, która po wsunięciu do obuwia napina jego cholewki tak, by utrzymywać je w pierwotnym stanie. Chodzi o to, żeby buty wskutek długotrwałego leżenia w szafie nie zapadały się w sobie, nie traciły jędrności np. skóry zastosowanej do ich produkcji czy nie odginały się na boki. Wszystkie te drobne odgięcia sprawiają, że świetnie wyglądający but, oczywiście w momencie kupienia, już po kilku miesiącach może wyglądać zupełnie inaczej. Po roku czy dwóch – bez używania takiego drobiazgu jak prawidło, będzie wyglądał już tylko jak zwiędły kapeć.

Rodzaje prawideł

  • Prawidła do butów skórzanych – najczęściej stosowane z racji wyginania się zarówno naturalnej, jak i ekologicznej skóry
  • Prawidła drewniane – tu na szczególną uwagę zasługują te, wykonane z cedru lub buka. Idealnie pochłaniają one wilgoć i neutralizują nieprzyjemne zapachy gromadzące się w obuwiu. Aktualnie są jednymi z najchętniej wybieranych z racji na swoje właściwości i wysoką skuteczność działania.
  • Prawidła plastikowe – tańsze niż drewniane, ale wyróżniające się mniejszą skutecznością w pochłanianiu wilgoci. Nie będą one wspomagały szybkiego wysychania butów, ale za to mniej nadszarpną domowy budżet. Dobrze się sprawdzą do obuwia sportowego, które samo w sobie ma wewnętrze technologie odprowadzające wilgoć.
  • Osobne prawidła do rozciągania obuwia – stosuje się je tylko do tego celu, ale nie umieszcza w butach wtedy, gdy mają już odpowiedni rozmiar.

Podczas używania prawideł do butów należy pamiętać, że ich skuteczność jest zależna od regularności stosowania. To znaczy, że powinno się je wsunąć do obuwia po każdym jego zdjęciu, a nie od czasu do czasu na piętnaście minut. Tylko systematyka sprawi, że prawidła będą działać optymalnie i zaczną wyraźnie opóźniać proces starzenia się obuwia.