O problemach z prostatą oraz poważnych konsekwencjach zaniedbywania badań słyszy się na każdym kroku, jednak mało kto ma świadomość, z czym naprawdę wiążą się choroby tego narządu. Co warto wiedzieć na ich temat i kiedy konieczne jest udanie się na badania? Oto najważniejsze informacje.

Prostata – co to?

Prostata to narząd, element układu moczowo-płciowego. Jest wielkości i kształtu orzecha włoskiego oraz waży około 20 g. Występuje tylko u mężczyzn i produkuje specjalny płyn, będący ważnym składnikiem nasienia. Jego wzrost, funkcja oraz rozwój zależą od męskiego hormonu, czyli testosteronu.

Prostata leży w dolnej części miednicy, w obrębie miednicy mniejszej, zaraz pod pęcherzem moczowym. Gruczoł jest otoczony tkanką łączną torebki gruczołu korkowego. W obrębie prostaty wyróżnia się dwa płaty – prawy oraz lewy, połączone węziną. Ta rozrasta się w późniejszym wieku, co może powodować uciskanie dna pęcherza, a co za tym idzie, choroby prostaty często związane są z oddawaniem moczu.

Prostata – za co odpowiada?

Oprócz odpowiedzi na pytanie „prostata, co to?”, warto wyjaśnić, za co dokładnie odpowiada ten narząd. Jest nośnikiem transportu dla plemników i źródłem składników odżywczych dla męskich komórek rozrodczych. Składniki płynu produkowanego dzięki prostacie zwiększają przeżywalność plemników i pozwalają im przetrwać dłużej w drogach rodnych kobiety.

Prostata – objawy, po których wystąpieniu warto wybrać się na badania

Prostata objawy dolegliwości ma widoczne niemal na pierwszy rzut oka, dlatego mężczyźni nie mają trudności z zauważeniem, że nadszedł czas na badania. Typowe objawy to:

  • słaby mocz, ale jednocześnie częstsza konieczność chodzenia do łazienki (często połączona z trudnością z trzymaniem moczu);
  • uczucie pełnego pęcherza;
  • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu;
  • słabnięcie strumienia moczu (np. oddawany tylko kroplami).


Prostata powinna być badana co dwa lata (od 20 do 49 roku życia), a po 50 urodzinach raz do roku. Co jedną wiosnę powinny badać się również osoby, które mają w rodzinie przypadki nowotworów prostaty. Niestety, choroba ta rozwija się powoli i często bezobjawowo. Jeśli już prostata objawia dolegliwości, to poważnymi sygnałami: często krwiomoczem, bolesnymi uciskami kości łonowej i zaburzeniami potencji.

Jakie badania na prostatę?

Badania na prostatę powinno rozpocząć się od rutynowego badania, które ułatwia ocenienie struktury oraz wielkości gruczołu. Lekarz wykonuje badanie placem wprowadzonym do odbytnicy. Innym badaniem stosowanym w diagnostyce jest ocena stężenia we krwi antygenu sterczowego (PSA). Diagnozę niejednokrotnie ułatwi ultrasonografia (TRUS), biopsja, tomografia czy rezonans magnetyczny. Wszystko zależy od pierwszego wywiadu środowiskowego z lekarzem, który zadecyduje, jakie kolejne badania są konieczne.

Warto przy tym pamiętać, że prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Spożywanie produktów bogatych w tłuszcze oraz otyłość przyczyniają się do problemów z prostatą. Najlepsze, co można zrobić, by jej zapobiegać to wykonywanie regularnej aktywności fizycznej i spożywanie produktów bogatych w antyoksydanty.

Profesjonalna pomoc w walce z dolegliwościami

Zapobiegając różnym problemom zdrowotnym, warto mieć na uwadze nie tylko profesjonalne badania na prostatę, ale również wyroby medyczne, mogące wspomóc w walce z dolegliwościami. Takie produkty oferują sprawdzone marki, np. https://chlonne24.pl/, sklep internetowy sprzedający profesjonalne urządzenia i artykułu medyczne. Sklep działa online, ale posiada też punkt stacjonarny w Warszawie. Ponieważ personel dysponuje ekspercką wiedzą z dziedziny środków chłonnych, służy pomocą na każdym etapie składania zamówienia.